| Vindecatorul a întrebat:

Am un sistem care arata asa :

Operating System
Windows 7 Professional 64-bit SP1
CPU
AMD Athlon 64 X2 4600+ 35 °C
Windsor 90nm Technology
RAM
2. 00GB Dual-Channel DDR2 @ 267MHz (4-4-4-12)
Motherboard
Packard Bell BV M2N-NM (Socket AM2 ) 40 °C
Graphics
LG TV (1920x1080@60Hz)
X20W-5 (1680x1050@59Hz)
1023MB NVIDIA GeForce GTX 650 (Gigabyte) 29 °C
Storage
335GB Seagate ST336032 0AS SCSI Disk Device (SATA) 37 °C
Optical Drives
ASUS DRW-22B3L ATA Device
DTSOFT Virtual CdRom Device
Audio
High Definition Audio Device

si as dori sa adaug ceva RAM.
Nu stiu daca ceea ce am deja, adica:

- 2 x Corsair VS512MB533D2 Value Select
- 1 x PC5300 DDR2-667 1024MB SL26671GBEI

sau imi trebuie altceva.
Si daca am nevoie de altceva, te rog sa-mi recomanzi ceva.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Fiind vorba de un sistem brand, sint sigur ca nici nu ai optiuni de overclock prin BIOS, asa ca sfatul meu ar fi sa il vinzi cit mai repede, cit inca mai poti lua pe el macar de vreo 15 pachete de tigari. Am avut si eu un sistem similar cu al tau, cum ziceau, iar pasii de upgrade au fost - hard mai mare dupa un an, carcasa-sursa-placa video dupa vreo doi ani si ceva (plus inlocuit hardul ca se bulise cel vechi, odata cu sursa), iar dupa cam 5 ani am schimbat procesor/placa de baza/memorie si am pastrat totusi carcasa, sursa, hard si placa video. In cazul tau, fiind sistem brand, nu prea ai ce sa bagi in el. POATE o placa video si inca doi gigi de ram, dar nimic mai mult, si oricum o sa te tina procesorul in loc la joace. Daca nu e vorba de joace, pune un linux si o sa il poti folosi linistit inca vreo 3 ani cel putin.

14 răspunsuri:
| CristinaMaria1987 a răspuns:

Daca ai 3 sloturi merita sa pui 1GB in loc de una de 512MB si sa faci 2.5GB in total
http://bit.ly/1j8dXXm (link generat de conversion marketing)

| Vindecatorul explică (pentru CristinaMaria1987):

Am 4 sloturi dar nu stiu daca trebuie sa existe compatibilitate intre ce am si ce voi pune sau daca prin acest upgrade nu scad performantele PC-ului.( care oricum nu e prea pricopsit )

| KodrutZ a răspuns (pentru Vindecatorul):

Scoate ce ai si pune 2X2 macar, DDR2 la 800. Procesorul ala se simte mult mai bine cu memorii rapide, iar setarile tale sint dezastru (533 cind ar trebui sa ai 800 sau chiar peste cu un pic de OC). Am avut asa ceva, nu vorbesc din auzite. Influenta memoriei asupra performantei per total e mult mai mare ca la Intel sau la ultimele serii de la AMD atunci cind nu folosesti cipul video integrat in procesor.

| CristinaMaria1987 a răspuns (pentru Vindecatorul):

Da, trebuie sa existe compatibilitate, de aceea ti-am dat acel model. Trebuie sa pui RAM DDR2, daca pui DDR3 de exemplu nu ti-l recunoaste calculatorul. Iar daca mai pui 1GB memorie nu ai de ce sa scazi performanta pc-ului, din contra, daca ai 4 slotui si ai deja 3 ocupate, mai poti pune 1GB si atunci iti va merge mai bine pc-ul, avand windows 7, doar el ocupa 1.5-2gb ram, si atunci pentru performanta este bine sa ai mai mult. Deci iti recomand sa mai adaugi, este foarte bine

| Vindecatorul explică (pentru KodrutZ):

Salut! Nu stiu ce sa spun despre setari...Sunt cele din fabrica.Cat despre RAM, imi cer scuze ca am creat o confuzie dar ce am in sistem acum sunt 2 x 1G DDR2 la 267 MHz.Ce notam eu in josul intrebarii era ceea ce am in plus si as putea sa adaug. Daca ai sugestii pentru imbunatatirea performantelor PC-ului, te rog sa nu eziti.Nu am doua maini stangi dar nici nu sunt specialist in IT.Multumesc pentru raspuns si pentru eventualele recomandari.

| Vindecatorul explică (pentru KodrutZ):

Multumesc pentru raspuns chiar daca nu e prea incurajator.De fapt e chiar total descurajator happy dar trebuie sa recunosc faptul ca e complet realist.Cred ca voi lua in calcul ideea de a construi un sistem nou, la un pret mediu care sa=mi permita si ceva upgrade peste...1 an!?!? Ceva sugestii?

| KodrutZ a răspuns (pentru Vindecatorul):

Defineste "pret mediu" si rezolvam. happy

| Vindecatorul explică (pentru KodrutZ):

Scuze pentru intarzierea raspunsului.Cred ca pret mediu ar trebui sa insemne... 1000 - 1300 lei cu bataie in 1500.Inca odata iti multumesc pentru raspunsurile prompte si clare.

| KodrutZ a răspuns (pentru Vindecatorul):

Asta nu e pret mediu, e buget de austeritate dus la extrem - daca discutam de sisteme noi, desigur. In momentul de fata o platforma foarte buna pentru upgrade in viitor la Broadwell ar fi un procesor Haswell Refresh si o placa de baza cu chipset H97, mergi cu video integrat si iei 4 gigi de ram acum, urmind ca in viitor sa iei procesor mai potent, placa video dedicata, ssd si alte jucarii. Ce componente vrei sa pastrezi din sistemul actual si ce vrei sa iei nou in viitorul apropiat? GTX 650-ul e inca foarte OK, cred ca poti sa o mai duci macar 2 ani placa asta, o sa vezi ca o sa fie cu totul alta viata cu procesor nou/DDR3/Windows 7. Si un SSD ar fi fost super, dar cam nasol cu bugetul.
P.S. La cum vad eu problema, o sa ai nevoie de carcasa, sursa, procesor, placa de baza, ram. Omit ceva?

| Vindecatorul explică (pentru KodrutZ):

Scuze pentru raspunsul extrem de intarziat.Nu,nu omiti nimic, din pacate.Din sistem nu asi pastra decat placa video asa cum ai remarcat si tu.Asi indrazni sa te rog sa-mi recomanzi o varianta de pc cu componente compatibile intr-un buget rezonabil facand abstractie de ce am sugerat eu ca suma.

| KodrutZ a răspuns (pentru Vindecatorul):

Http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/839668/ - cam ceva in halul asta... depinde mult si de scopul sistemului. Pentru 650-ul ala un G3240 (sau ceva pe-acolo, Haswell Refresh) ar fi alegerea perfecta ca pret/performanta fara mari pretentii dar totusi decenta pentru 2014-2015. Cu 4 GB ram se poate trai, preferabil ar fi de bagat niste bani intr-o sursa decenta. Vrei sa fac un sistem pentru tine cu ce as baga eu daca as avea GTX 650-ul in mina si ar trebui sa fac restul sistemului?
P.S. Am niste bube zilele astea, posibil sa fie sursa/placa de baza sau aia video. Daca e sursa, ca la celelalte doua am garantie, vreau sa iau ceva cu 0 Db mode la load mic si eficienta peste 90%, dar una de-aia trece de vreo 400 RON lejer. Nu o sa iti bag in sistem chiar de-astea...;)

| Vindecatorul explică (pentru KodrutZ):

E o ldee foarte buna sa pleci de la placa video si sa construiesti cam la acelasi nivel.Sunt sigur ca o sa iasa ceva bun.Scopul sistemului e divers.De la editare video si foto, dar la nivel incepator spre mediu, pana la jocuri de nivelul... Future Soldier, Sniper Elite 3 etc. plus ceva activitate casnica, vezi Facebook, Skype s.a.m.d. Cu alte cuvinte, chestii normale.Multumesc pentru timpul alocat. : )

| KodrutZ a răspuns (pentru Vindecatorul):

Voila ce am incropit intr-un buget scazut si citeva comentarii: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/954357/
1. Procesorul merge impins lejer pe la 4 GHz, poate cu ceva noroc in jur de 4.5 GHz. Am pus coolerul ala ca sa stai fara grija si fara mare tambalau.
2. Placa de baza se poate schimba cu ceva cu chipset H97 pentru posibilitatea unui upgrade ulterior la un procesor din familia Broadwell de generatia a cincea, dar cred ca in forma de fata o sa ramina un sistem acceptabil macar vreo 3 ani.
3. Nu am bagat SSD ca sa tin bugetul scazut, insa nici HDD. Avind in vedere pretul, e o prostie sa nu bagi macar un hibrid.
4. La sursa e iar o prostie sa te zgircesti. Pe termen lung, recuperezi diferenta din factura de la curent... plus de asta, pentru overclock e bine de avut o sursa decenta.
5. Ramu' e brand cunoscut, specificatii bune, garantie confortabila, raport pret/calitate foarte bun.

... cam atit. Daca ai ceva intrebari, ascult.

| KodrutZ a răspuns (pentru Vindecatorul):

Fiind vorba de un sistem brand, sint sigur ca nici nu ai optiuni de overclock prin BIOS, asa ca sfatul meu ar fi sa il vinzi cit mai repede, cit inca mai poti lua pe el macar de vreo 15 pachete de tigari. Am avut si eu un sistem similar cu al tau, cum ziceau, iar pasii de upgrade au fost - hard mai mare dupa un an, carcasa-sursa-placa video dupa vreo doi ani si ceva (plus inlocuit hardul ca se bulise cel vechi, odata cu sursa), iar dupa cam 5 ani am schimbat procesor/placa de baza/memorie si am pastrat totusi carcasa, sursa, hard si placa video. In cazul tau, fiind sistem brand, nu prea ai ce sa bagi in el. POATE o placa video si inca doi gigi de ram, dar nimic mai mult, si oricum o sa te tina procesorul in loc la joace. Daca nu e vorba de joace, pune un linux si o sa il poti folosi linistit inca vreo 3 ani cel putin.

| Vindecatorul explică:

Scuze pentru confuzia creata dar ceea ce am spus ca ''am deja'' e ceea ce am in plus nu ceea ce am in sistem acum.Montate am 2 x 1G DDR2 la 267 MHz dar nu stiu ce marca anume.