| anonim_4396 a întrebat:

As vrea daca se poate sa ma ajutati cu un mic detaliu...am auzit ca anul viitor ne scurteaza din vacanta de vara si ni le lungeste pe cele de iarna si pasti... e adevarat?

10 răspunsuri:
| djrobby a răspuns:

Cam asa vor sa faca, vor sa introduca meroda din vest Germania Austria etc. unde vacanta de vara dureaza doar o luna de pa 31 iulie pana pe 1 septembrie, si o sa aveti mai multe vacante mai mici in timpul anului scolar!

| xtembix a răspuns:

Dupa modificarea legii educatiei, autoritatile schimba si structura anului scolar. Ministrul educatiei, Daniel Funeriu, a anuntat ca elevii vor avea parte de vacante mai lungi, dar mai rare.

Anul scolar 2011-2012 nu mai incepe de pe 15 septembrie. O traditie veche de cand e scoala romaneasca se incheie, oficial, incepand de anul scolar viitor.

Ministrul Educatiei a anuntat ca elevii se vor prezenta in prima zi de scoala pe data de 12 septembrie.

Astfel anul scolar 2011-2012 va avea o durata mai mare decat precedentii. Va incepe pe 12 septembrie 2011 si se va termina pe 23 iunie 2012.

Vacanta de vara va fi mai scurta de la anul

Regula va fi ca de acum incolo scoala sa inceapa intr-o zi de LUNI si sa se termine intr-o zi de VINERI.

Vacantele vor fi mult mai rare – practic elevii vor avea, incepand din toamna, doar trei vacante. Fata de patru pana acum.

Semestrul I incepe luni, 12 septembrie 2011 si dureaza pana pe 23 decembrie 2011. Asta inseamna ca toate lucrarile si tezele semestriale trebuie sustinute de elevi pana la aceasta data. Pana acum semestrul I se incheia la sfarsitul lunii ianuarie.

Vacanta de Craciun incepe din 24 decembrie si dureaza pana pe 13 ianuarie 2012

Semestrul al II-lea incepe din data de 16 ianuarie 2012 si pana pe 6 aprilie vor fi cursuri.

Vacanta de Paste incepe din 7 aprilie si tine pena pe 22 aprilie

Continua apoi scoala din 23 aprilie pana pe 22 iunie cand se incheie Semestrul al II-lea.

Vacanta de vara incepe din 23 iunie si tine pana pe 9 septembrie.

Pe 10 septembrie va incepe anul scolar 2012-2013.

Vacanta de vara va fi, asadar, mai scurta cu o saptamana.

| Antoonel a răspuns:

Nu. Exact din toamna anului 2011. S-ar putea sa incepem pe 1 septembrie. Si vacanta de iarna sa fie d 3 sau 4 saptamana. Oricum nu se stie exact. Sper ca ti'am fost de folos. Funda? puppy dog eyes

| lov343v3rally a răspuns:

Da, este adevarat!

| Diana_6668 a răspuns:

Este cat se poate de adevarat! FUNDA

| Licuricitrist a răspuns:

Da este adevarat o sa avem vacanta de iarna de 3 saptamani iar cea de Pasti(adica tocmai in mai)o vom avea de 2 saptamani iar la anul no sa luam vacanta pe 16 iunie ci 20 si ceva.Iar vacanta dintre semestre nu o sa mai fie in februarie ci atunci in iarna. Sper ca te-am ajutat

| papushikadulcee a răspuns:

Da,este adevarat...sad

| lightblueC a răspuns:

Da, e adevarat... Anul asta vacanta se termina la sfarsitul lui august, scoala incepand pe 1 septembrie. Tezele se vor da in noiembrie, scoala se va termina la sfarsitul lui iunie, iar pentru elevii de cls. a 8-a se va termina pe 15 iunie. Totul pentru 3 saptamana. de vacanta de iarna in loc de 2 si 2 saptamani. de vacanta de Pasti in loc de una. E deprimant.

| Elenika a răspuns:

S-a modificat programul scolar. Anu asta scoala incepe pe 12 septembrie si pana in 23 decembrie va fi semestrul 1. Vacanta de iarna va fi din 23.12 pana in 9.01, dupa care incepe semestrul 2 pana in iunie. Va mai fi o vacanta de doua saptamani de pasti. Asta se schimba.

| SnakeTheChaos a răspuns:

Imi pare rau...dar...e foarte adevarat! A pus Basescu o lege idioata prin care noua ni se ia o luna din vacanta de vara si acea luna ni se pune iarna( nu si de pasti )!