| Someonelikeyou a întrebat:

As vrea sa stiu si eu cum se monteaza becurile de iluminat dintr-o sala de clasa...In serie sau paralel? si dati-mi si explicatia.plss.urgeenntt.:-ss

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

În paralel. Reţeaua electrică este de 220 V pentru uz casnic, comun. Becurile obişnuite sunt tot de 220 V aşa că nu ai de ce să le montezi în serie. Dacă pui în serie două becuri de 220 V egale ca putere, pe fiecare dintre ele vom avea 220 : 2 egal 110 V. Deci vor lumina amândouă la jumătate din putere.
Ai putea face un artificiu instalând becuri de 24 V să zicem în serie ( avem nevoie de zece bucăţi - 10 înmulţit cu 24 V ale fiecărui bec egal 240 V ) dar ar apărea un inconvenient pentru că nu le-am putea aprinde decât toate odată iar dacă unul dintre ele se arde nu mai funcţionează tot şirul de becuri ( fiind în serie, deci unul după altul ). Aşa sunt montate beculeţele la instalaţia pentru brăduţ sau la ghirlandele pentru ornat diferite locaţii.