| Cami2003 a întrebat:

Buna TPU!
Azi mi-am deschis un cont bancar la BCR și nu mi s-a cerut niciun ban pentru asta. Mi-au explicat, m-au ajutat sa aleg ceva care sa fie perfect pentru mine, anume pentru a primi bani de acasă cât sunt la facultate și pentru a încasa bursa. O sa îmi trimită bani abia la începutul lunii octombrie. Întrebarea mea este: daca nu am niciun ban in cont, momentan, cum o sa îmi plătesc acel comision de administrare lunara? Atunci când îmi intră banii in cont, îmi iau și din urmă? Am uitat sa întreb acest aspect.
Va mulțumesc!

20 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Preventiv (să nu intri pe - sau să n-ai cumva penlizări) poți depune in cont niște bănuți, de ex comisionul de administrare pe vreo șase luni

| Cami2003 explică (pentru sierra1):

Da, așa o să fac. Nu mi-au cerut bani, am uitat de comisionul de administrare, așa că nu m-am gândit atunci sa depun in cont niste bani.

| mi25 a răspuns (pentru Cami2003):

Nu depune nimic. Daca trebuia sa depui, fi sigur ca nu-ti deschidea cont pana nu depuneai o anumita suma. Din cate stiu - eu am doua conturi la BCR - se poate deschide cont fara nici o depunere. Cand o sa intre bani pe cont o sa-ti ia comision, daca trebuie. Nu sunt sigur, dar mi se pare ca pentru cardurile studentilor nu se percepe comision.

| Cami2003 explică (pentru mi25):

Mi-au cerut adeverință de student, pe care nu am, abia după 3 octombrie pot face rost de ea, dar am zis sa îmi deschid contul oricum, pentru că, după aceea, voi avea multe lucruri ce țin de începerea anului universitar, și nu prea am timp, și oricum, comisionul este de vreo 6 lei pe lună, deci nu e mult.

| mi25 a răspuns (pentru Cami2003):

Sa-ti faci si card. Platesti 2 lei in plus pe luna, dar poti sa scoti bani oricand vrei de la bancomat. In plus poti face plati cu el, fara sa ai bani lichizi.

| Cami2003 explică (pentru mi25):

Nu mi-am putut face un card azi, pentru că aveau niste probleme de sistem, și mi-a spus că va fi gata cardul, daca merg mâine sa incerc sa il fac, in vreo 10 zile lucrătoare, și eu trebuie sa plec între 20-23 septembrie sa ma cazez, pentru facultate, așa că mi-au spus sa îmi fac un card aferent pachetului de cont la orice sucursala din București, îmi este teama sa nu mă pună sa merg la banca la care am deschis contul că sa îmi fac un card. Însă o sa incerc, teoretic, din ce mi-ai explicat doamnele de la banca, ar trebui sa nu am probleme.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

El este perceput lunar și intră în contl tău ca datorie față de bancă. Când intră bani în cont, ți se iau.

| Cami2003 explică (pentru sadrian46):

Ok, mulțumesc pentru răspuns!

| Yuoia a răspuns:

Comisionul se va lua in momentul in care vor fi bani in cont. Se ia la sfarsitul lunii. Daca tu primesti bani in octombrie, atunci vor fi retrasi din contul tau.

| Cami2003 explică (pentru Yuoia):

Ok, mulțumesc mult!
Îmi era teama sa nu fie vreo problema sau ceva de genul.

| Yuoia a răspuns (pentru Cami2003):

Nu, nu vor fi probleme.

| Cami2003 explică (pentru Yuoia):

Ok, mulțumesc!

Răspuns utilizator avertizat
| just4ubr2015 a răspuns:

La sfarsitul anului vei plati 60 lei taxa anuala de cont

| NisipLaMare a răspuns:

Pentru cine nu stie, nimic nu este gratis.
Adica?
Deschizi un cont este moca.
Dar, (in comision este inclus si deskiderea de cont si aia o platesti tot timpul la fel este inclus) nu ai ce sa modifici astea sunt regurile din brokeraj.
Pes scurt platesti si ce nu sti dar, scrie undeva daca asta numai daca ai TOT contractul ci nu 3 foi de la banca asa cum semneaza multi(este un teanc mare) ci sa stai sa citesti chiar tot. Dupa ce citesti parca ai pleca...

| Cami2003 explică (pentru NisipLaMare):

Sincer, le-am spus ce îmi trebuie și mi-au recomandat un pachet, dar nu mi-au dat să citesc în prealabil contractul. Deci, sa înțeleg că în acel preț atractiv cu care se lauda, și cu acele comisioane zero la unele lucruri, plătim tot, de fapt, prin acel comision de administrare. Nu mi-au dat să citesc deloc acel contract, mi-au spus sa ce presupune pachetul și am semnat pe trei foi, că îmi deschid cont și că dacă nu îl folosesc tip de 24 de luni, o sa fie închis automat.

| NisipLaMare a răspuns (pentru Cami2003):

Exact cun am zis 3 foi.Clauzele de inchidere iarasi nu sunt detaliate la inchiderea de cont exact, decat daca citesti nai mult decat alea 3 foi.Bafta

| Cami2003 explică (pentru NisipLaMare):

Sper sa fie ok, sa nu ajung sa nu îmi pot închide contul daca nu mai am nevoie de el la un moment dat, sau daca trebuie să îmi fac un cont la o altă bancă.

| mirinda34 a răspuns:

Da, ei se extrag automat cand ai bani pe cont.

| Cami2003 explică (pentru mirinda34):

Mulțumesc mult!
Mă temeam că este vreo problema.