| yonutzBT a întrebat:

ce acte trebuie pentru a putea recupera banii de la prima taxa de inmatriculare ( pentru masinile inmatriculate intre 2008 si 2010). A reusit cineva sa ii recupereze?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de certificatul de inmatriculare, chitanta de plata a taxei, cererea facuta catre Administratia financiara pentru restituire si o actiune in justitie. Sunt multi care au recuperat aceasta taxa, numai in judetul meu au fost peste doua mii de procese pe aceasta tema si toti le-au castigat. Numai bine!

| yonutzBT explică (pentru Ioandelasal):

Dar nu am specificat... fara proces nu se poate?

| Ioandelasal a răspuns (pentru yonutzBT):

Se poate si fara proces dar nu poti recupera intreaga taxa ci numai diferenta dintre ce ai platit si noua taxa de poluare, daca exista vreo diferenta. Cererea, cu aceleasi acte, se depune la Administratia financiara. Din cate stiu, unii care au solicitat diferenta, au avut surpriza sa constate ca nu au nimic de primit, taxa de poluare calculata acum fiind mai mare decat cea platita.