| Marin_Mihai_1999 a întrebat:

Cine imi poate zice si mie ce este deepweb-ul? am tot auzit ca e periculos sa intri pe acest "internet ascuns"

Răspuns Câştigător
| tavi555 a răspuns:

Deep web este partea ascunsa a internetului. Aceasta nu poate fi accesat de pe un browser obisnuit(explorer, chrome, etc.), putând fi accesat doar de pe browserul TOR.
In proportie de 80%, este black internet. Gasesti pornografie infantila, poti cumpara droguri, poti angaja pe cineva sa omoare pe altcineva, etc.
Nu te arestează nimeni, doar daca intri acolo, dar nu trebuie sa intri in vorba cu nimeni. Adică sa nu cumperi droguri, sau sa angajezi asasini happy. In cel mai rău caz, poti sa downloadezi, dar numai anumite lucruri.
Pe deep web mai sunt si capcane. Sunt politisti care se dau drept vânzători de droguri. Asa ii pot prinde pe traficanti.
Formatul URL-ului este o insiruire de litere cu terminatia onoin.
Daca vrei sa vezi droguri, camere rosii, oameni chinuiti, poti sa intri, dar nu descarci nimic suspect. Pot fi programe făcute de hackeri care iti afla ip-ul si te poti trezi cu politia la usa sub pretextul ca ai omorât pe cineva, însă tu nu a făcut nimic.