| BeSmart17 a întrebat:

De ce se folosesc materiale radioactive daca ele sunt periculoase? Si la ce se folosesc?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice poate fi periculos, daca nu este folosit cu grija (inclusiv un ciocan sau uleiul de gatit etc.)

Materialele radioactive se folosesc in foarte multe domenii, incepand de radiografie medicala, centrale electrice mari sau semnale fluorescente langa marginea drumului etc.

| ziftode a răspuns:

Pentru ca (de exemplu) ai nevoie de curent electric, si noi avem centrala *nucleara*
se mai folosesc in medicina, in sterilizare, etc.