| Anonimul1920 a întrebat:

Buna TPU

De ceva vreme mi-a aparut pe tatuaj niste
bubite mici rosii dar numai pe tatuaj. De la încheietura pana la cot am 3 tatuaje, ei a început întâi cu primul de la încheietura iar acum a suit pana la cot.Dar nu am toată mana. Am doar pe tatuaje. Niste bubițe mici, roșii si multe.De la ce o fi si cum se trateaza? Va rog sa ma ajutați. Va mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| 01Joulie01 a răspuns:

Imi pare rau sa te informez dar trebuie sa mergi la un dermatologist, adica cel mai probabil ai o reactie alergica la cerneala folosita in tatuaj. In alte cuvinte daca este ceea ce cred eu, e posibil ca organismul tau sa considere acea cerneala daunatoare si sa incerce sa o dea afara (reactie alergie- bubite). Nu te scarpina sub nici o forma si incearca sa folosesti "crema mentolata" sau "crema cu mentol" e ca o pasta alba (incetineste mancarimile si estompeaza cat de cat alergia) dar e 90% recomandat sa vizitezi un dermatolog.

| Anonimul1920 explică (pentru 01Joulie01):

Mulțumesc de raspuns. Si acele tatuaje le am de un an si ceva, cam acum 2-3 luni a început sa îmi iasă acele bubițe.

2 răspunsuri:
| 01Joulie01 a răspuns:

Tu spui ca aceste bubite ti-au aparut doar pe tatuaj de aceea eu suspectez o reactie alergica la cerneala, nu sunt medic ca sa-ti explic exact cum sta treaba cu alergiile dar chiar daca tatuajul il ai de 1 an, o data ce e doar in zona respectiva, mie logica imi spune ca e de la cerneala. Poate te-ai lovit in zona, poate ai facut o intindere, poate te-ai scarpinat mai tare in somn, poate ai expus tatuajul prea mult la raze ultraviolete sau poate esti alergic/a la ceva si nu stii si iti apare pe tatuaj. La fel nu cunosc boala de piele care sa apara dupa un an de la tatuaj si orice boala de piele o data ce e contagioasa in general se extinde, si acest fapt ma face sa cred ca e o alergie. Cel mai bine e sa vezi un dermatolog.
Poate ai facut baie in vreo piscina publica sau contact cu vreo apa infectata cu ceva dar din nou astea se extind in general.
Si chiar daca poate ti se pare inofensiv momentan ce ai, o data ce nu stii ce ai... poate deveni grav in timp. Spre exemplu daca esti alergic la ceva si continui sa ai contact sau sa mananci acel ceva poti ajunge la soc anafilactic. Daca ai vreo boala de piele, se poate extinde si o sa stai luni de zile cremuit/a. Daca ti s-au spart capilare prin straturile de piele, cerneala se poate duce in exterior sau in interior si de aici pot aparea complicatii. O data ce nu stii ce ai, nu stii ce sa faci de aceea ma repet cel mai recomandat e sa vezi sau sa discuti cu un specialist. La fel bronzatul nu e recomandat cand ai tatuaje.