| Avadanei_Denis_1997 a întrebat:

Se poate cumpara un telefon in rate de la Orange, Emag, Vodafone, Cosmote? As vrea sa imi iau un Iphone 4s si vreau sa stiu daca se poate face rata pe 2 ani.

Răspuns Câştigător
| nimicitorul a răspuns:

Du-te frate la eMAG si intereseaza-te ca la vdf, csm.or dai dublu ba chiar mai mult una inseamna sa platesti in rateiar alta abonament.si la eMAG platesti 1 an

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu iti permiti sa il iei cu banii jos, inseamna ca nu ti-l permiti sub nici o forma. Cind nu e ceva cu adevarat vital, cum ar fi locuinta sau - in unle cazuri - masina, eventual o operatie sau un tratament, ratele sint pentru retarzi.

| valentino52 a răspuns (pentru KodrutZ):

Asta in cazul in care faci o rata sunt de acord cu tine pentru majoritatea produselor in afara de masina. Dar daca tu oricum sa zicem ca vorbesti la telefon lunar in valoare de 25-30 de euro iti incarci cartela sau chiar ai un abonament si atat iti vine factura luna, prelungindu-l vei primi o reducere. Ce faci nu o accepti si platesti 3500 in loc de 900? In cazul in care esti la cartela si iti bagi credit 5 euro pe luna si iti ajung si iti faci abonament de 39 de euro doar ca sa iei iphone-ul la 900 lei atunci e prostie.

| KodrutZ a răspuns (pentru valentino52):

Daca vorbesti de 25-30 de EUR, la ce tarife decente sint pe majoritatea retelelor chiar la cartela, inseamna ca esti bolnav...winking
P.S. Discutam de telefon personal, nu de firma/servici, normal.

| valentino52 a răspuns (pentru KodrutZ):

Asa e ai dreptate mie o extraoptiune de 9 euro imi ajunge lejer la cartela si cu vreo 500 MB de internet cand sunt acasa am wireless peste tot unde merg. Dar daca calatoresti mult mi-ar trebui cel putin 1.5 GB trafic si o extraoptiune de atat de mult e cel putin 30 de euro.

| unaoarecare29 a răspuns:

Se poate, insa nu se numeste rata. Il faci pe abonament, si in 2 ani platesti abonamentulaughing,.Un fel de rata e si abonamentul, nu?

| nimicitorul a răspuns (pentru unaoarecare29):

Ba esti copac platesti 12 rate egale fara dobande cu card sau direct la ei... abonament inseamna cati da si minute etc dar asa e ca si cum ai cumpara mobila in rate nu platesti pe 2 ani.winking pentru ca iti da telu asa
Iti cumperi u caretela..Clar!laughing

| Avadanei_Denis_1997 explică (pentru nimicitorul):

Eu asta vreau! rata pe 6 /8 / 12 luni ..nu abonament!

| nimicitorul a răspuns (pentru Avadanei_Denis_1997):

Du-te la Emag.

| JackandJohnny a răspuns:

Da, abonamentu straight face
totusi ai avantajul unei extraoptiuni in timp ce iti platesti rata. convenabil, nu?