| SkatePunkk a întrebat:

sunt in clasa a 11-a, elev la un liceu pe profilul filologie, UMAN. Am ales acest profil deoarece nu ma impac prea bine cu matematica,chimia, fizica, insa stiu sa vorbesc limba engleza fluent, ma descurc bine si la romana si imi place istoria, insa doream sa dau admiterea la o academia de subofiteri de la Boldesti, pentru pompieri. insa din pacate admiterea se da din mate fizica. sunt varza la astea si atunci am zis sa incerc sa dau la jandarmerie, unde se intra cu materii de uman.intrebarea mea este: Ce salar as avea ca si un jandarm, subofiter, si care sunt sansele sa ma repartizeze in judetul meu propriu? (mures)

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Salariile sunt foarte mici, cel minim pe economie, ca orice subofiter proaspat angajat, fara experinta si fara nimic, intai primeste salariu mic, dupacare, in ani mai creste.
Ofiterii pe alta aprte, pornesc de la un plafon salarial mult mai inalt decat subofiterii, datorita gradului lor.
sansele sa fii repartizat in judetul tau sunt mici, pentru simplu motiv ca intai se repartizeaza unde este nevoie de subofiteri, fara mod preferential.

| alex495 a răspuns:

Un jandarm are in jur de 1800-2500 de lei salariu. Jandarmul ala cel mai mic in rank, rookie, pielea pl, cum vrei tu sa i zici.