| xDanyxDany a întrebat:

unde se monteaza termostatul de contact cu tija? eu am o soba cu serpentina, trebuie sa fac pe teava de tur un "T" si sa infiletez tija acolo?

1 răspuns:
| Benito2014 a răspuns:

Se poate si asa cum spui tu, dar se poate si in alt fel : pur si simplu incerci sa pui termostatul in lungul unei tevi de pe tur, in asa fel incat sa faca contact pe o suprafata cat mai mare. Poti fixa tija termostatului cu ajutorul unei sarme de aluminiu, pe care o bobinezi " pe teava si tija termostatului.Astfel, prin sarma de aluminiu se transmite o cantitate suficienta de caldura care sa actioneze termostatul! O sa vezi ca merge bine!