| Gabriella_Anna_Cristinna_1999 a întrebat:

Va rog sa ma ajutați, cum as putea sa înțeleg engleza din filme? Sa ajung sa ma uit la filme in engleza, fără subtitrare, poate doar in engleza? Cum pot sa învăț repede asta? Așa înțeleg, când ascult engleza mi se pare o chineza dar când citesc ce spunea inteleg, după îmi dau seama, doar când citesc sad cum pot învață? Va rog sa ma ajutați, chiar îmi doresc sa înțeleg, multe persoane înțeleg și eu nu...

4 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Intai cauta videoclipuri in care se vorbeste rar.

| DrGoogle a răspuns:

Pai prin exercitiu, prima oara asculti melodii in engleza apoi cauti versurile in romana, dupa aia incerci si cu filmele te uiti la un film prima oara cu subtitrare apoi fara subtitrare. happy

| HaLkPiGodZZiLaMD a răspuns:

Deci pentru inceput incepi cu muzica engleza desigur, o metodata foarte buna este sa cauti o persoana ce vorbeste engleza dispusa sa invete romana, astfel inveti foarte repede si pronuntarea si cuvintele dar poti si sa iti rogi prietenele sa mai incerce sa vorbeasca cu tine din cand in cand cu macar expresii din engleza daca nu vor putea intocmi fraze intregi, si desigur solutia rege e sa faci niste ore suplimentare orientate pe vorbire si vocabular.

| Denyyyy1234 a răspuns:

Uita te la filme cu subtitrare mai întâi si încearcă sa si Asculți in timp ce citești