| mariann07 a întrebat:

vreau sa convertesc din fisier word cu imagini scanate in fisier word cu text editabil...sa fiu mai explicit.am un fisier word cu pagini scanate, ce contin tabele si text..problema e ca sunt scanate si nu le pot edita. eu le vreau in word dar sa pot umbla pe el, sa le editez si sa fie fisiere normale de word.a venit in format pdf si am transformat in word.dar nu m-a ajutat cu nimic pentru ca e aceeasi treaba..va rog ajutati-ma.e urgenta treaba sad

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Ori cauți programe de genul PDF to text (nu to DOC!), ori (dacă informația din pdf e sub formă de imagine, nu de text și nu se poate converti, atunci caută programe de OCR (Optical Character Recognition). Sau poți încerca online aici:
www.onlineocr.net

www.a-pdf.com/text/

2 răspunsuri:
| WhatAreWeTalkinAbout a răspuns:

Deschide in pdf. A fost trimis in formatul asta cu un motiv.
Apasa pe Make Searchable / Editable (iti apare o notificare in partea de sus). Bifeaza Make Searchable and Editable.
In bara de sus selecteaza "Convert to Word". Iti apare o notificare "Salvezi?", zici da, apare o alta fereastra care iti cere sa selectezi documentul. Ti-l deschide in word si il poti edita.

| mariann07 explică (pentru WhatAreWeTalkinAbout):

Nu am gasit nici una din optiunile tale in pdf