Întrebare recomandată | belle2009 a întrebat:

Bună, TPU!
Vreau să mai îmi pun un al doilea prenume.
Cum trebuie să procedez?
Ce acte sunt necesare pentru acest demers?
Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| GinoLANETTI a răspuns:

Cerere privind schimbarea numelui şi/sau prenumelui (F-22)
autobiografia;
explicaţie, privind motivele schimbării numelui şi/ sau a prenumelui;
certificatul de naştere al solicitantului;
certificatele de naştere ale copiilor minori;
certificatul de căsătorie;
certificatul de divorţ;
buletinul de identitate sau paşaportul solicitantului;
două fotografii format 3x4;
avizul, eliberat de organul de poliţie în a cărui rază teritorială domiciliază solicitantul, privind confirmarea sau infirmarea existenţei antecedentelor penale (cazier juridic);
bonul privind achitarea taxelor stabilite.

şi după caz:

acordul în scris a ambilor părinţi, adoptatorilor sau tutorelui acesteaia a personei care nu a atins majoratul (16-18 ani);
dovada împuternicirii reprezentării, procura perfectată în străinătate, contractul de mandat;
copia dosarului de schimbare a numelui şi/sau prenumelui, însoţit de copia actului de stare civilă respectiv întocmit, de oficiul stare civilă după anul 1992, amplasat pe teritoriul autoproclamatei republici transnistrene, dacă acest dosar a fost organizat în conformitate cu prevederile legislaţiei
Iar pretul este 20 de lei in mod ordinar( dureaza doua luni pentru aprobarea dosarului), 100 lei in mod de urgenta(30 de zile) 260 lei 15 zile, 420 lei 5 zile, 660 lei 24 ore.
Actele se vor depune la Starea Civila-Primarie.