| anonim_4396 a întrebat:

Windows 10 technical preview merge fara suport nx si ce este acest windows?

Cel mai bun raspuns primeste funda...

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vindows 10 Tehnical Preview este vindowsul care apare mai intai pe piata si la care oricine isi poate aduce contributia. Nu este varianta finala. NX este o caracteristica a procesorului care ajuta la protectia PC-ului impotriva atacurilor programelor rau intentionate.
Mai sunt:
PAE oferă procesoarelor pe 32 de biți abilitatea să acceseze mai mult de 4 GB de memorie fizică pe versiuni capabile de Windows și este o condiție preliminară pentru NX.
SSE2 este un set standard de instrucțiuni pentru procesoare care este tot mai utilizat de drivere și aplicații de la terți.

| Roman_Catalin_1994 a răspuns (pentru Salontanul):

Da dar pot s-a instalez acest windows fara NX?

| Salontanul a răspuns (pentru Roman_Catalin_1994):

NX este sau nu este in procesor. Windowsul nu cred ca mai poate fi instalat. O data aparuta versiunea finala acea versiune preview nu mai functioneaza. Poti sa incerci. Ce te costa? Poate doar timpul pierdut.

| Forin_Urk_1995 a răspuns:

Imi pare rau dar nu te pot ajuta pentru ca tu nici macar nu stii ce este un windows. deci iti explic degeaba