| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPUU! love struck...

as vrea cateva descrieri scurte ale unui tablou din natura.:d

fuunda :*:X

2 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Toamna

Este o zi de noiembrie.Afara,peisajul pare coborat dintr-un tablou al unui pictor celebru care a pus rosu aprins pe frunzele de vita salbatica si galben ruginiu pe cele de nuc. Iarba inca verde contrasteaza puternic cu galbenul roscat al craitelor inflorite.
Frunzele cad cu miscari de aripi moi. Odata ajunse pe pamant formeaza un covor fosnitor in care mi se afunda pasii.Raspandind tristete, vantul cu a lui suflare matura frunzele pe aleile pustii.Printre ramurile goale, impodobite de lumina, crivatul canta la xilofon.La inceput notele sunt interpretate cu usurinta,apoi rafalele perturba intreaga simfonie! Copacii ofteaza, iar lacrimile de promoroaca picura una cate una peste frunzele moarte.
Vreau sa aud cantecul pasarelelor, dar degeaba! Dupa un timp in care totul parca a incremenit se aude cioc…cioc …cioc! Este ciocanitoarea care-si cauta hrana sub scoarta copacilor!

Era iarna. Zapada s-a asternut pe pamantul rece ca o mantie alba si stralucitoare. Prin rapile adanci zapada de soare se ascunde. Copaci sunt acoperiti de neaua cea alba. Zapada cade puzderie; marunta si deasa ca faina la cernut. Pe cerul albastru roiesc cu miile albinele cele albe. Afara ninge ca-n povesti si copaci arata ca niste soldati muti cu zale de gheata. Munti sunt ca niste urias adormiti sub omat. Creasa poarta o rochie cusuta cu ace de gheata si impodobita cu stelute arginti. Fulgi de nea se joaca de-a prinselea prin aer. Perlele mari si albe dansau in vazduh un dans fantastic. Florile cele sclipitoare de argint se tes pe geamuri. Dupa o vreme neaua s-a dus de pe intinsul tari. Muguri pe crengi se vad deja imbobocind. Copii erau tristi caci trecuse asa de repede iarna dar sperau ca iarna viitoare sa tina mai mult!

Este o zi frumoasa de vara. Soarele bland arunca cu sulite de argint pe pamatul fin.in campia aurie insectele lucrau. Pomi incarcati in lumina si culoare isi aratau frumusetea.era fermacator.padurea umbroasa ocrotea vietatile ei.pe pajisti odihnitoare florile te intampinau cu parfumul lor imbatator. cerul se dogoraste. adie un vant caldut.eu iesisem la joaca. obrajii imi erau rosii si ochii senini.soarele ma dojenea cu razele sale fierbinti ce coceau granele.fiica cea mai stralucitoare a anului ma imbratisase cu caldura.eu adormisem.ea ma legana incet si eu scoteam vorbe vrute si nevrute si iar ochii mi se inchideau incetisor.cea mai frumoasa zana venea cu o mireasman grai.Ce frumoasa e Vara.VAI….

| cristinuka998 a răspuns (pentru Siracuzia):

Pot sa iti pun o ibtrebare daca nu te superi? Copunerile acestea tu le ai compus ca mi se par ca sunt compuse de un autor dar nu stiu care.