| Valentyna290497 a întrebat:

Buna!
Trebuie sa livrez ceva prin posta. Cum imi primesc banii?
Mii va da cei de la posta cand pun coletul?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Faci coletul si completezi Buletinul de expeditie cu datele tale si ale destinatarului. La valoare pui sa zicem 100 lei. Dar tu vrei sa primesti inapoi (depinde cum te-ai inteles cu destinatarul) si contravaloarea transportului. Atunci dai coletul la ghiseu si intrebi cat costa pentru ca vrei sa-l trimiti ramburs. Sa zicem 7 lei este transportul. Poti sa faci doua miscari sa pui transportul alaturi de valoare si sa scrii numai la ramburs 107 lei sau sa pui si valoarea mai mare sa pui 107 lei. Asta pentru ca in caz ca-l pierde posta sa-ti recuperezi toti banii. Eu asa fac. Trimit unui cumnat al meu tutun pentru tigari si costa sa zicem 150 lei. Eu pun la valoare 175 lei pentru posta. cand ii spun cumnatului ce bani sa-mi trimita eu ii spun 150 lei (valoarea corecta). Dar eu nu-l pun ramburs fiind ruda cu mine si el imi livreaza banii prin banca.
La tine, pentru ca-i pui ramburs, v-a trebui sa completezi si un mandat postal de ramburs (asa il ceri ca este deosebit de mandatul obisnuit). Pe acel mandat scrii invers: la expeditor pe destinatarul coletului si la destinatar pe tine. In felul acesta nu poate ridica coletul pana nu plateste suma spusa de tine. Suma va veni la 2-3 zile dupa ce coletul a ajuns la destinatie. Deci te poti astepta sa dureze cam 7-10 zile toata afacerea.

| Zeppa03 a răspuns:

Nu, trimiti coletul si primesti banii ramburs. Adica in momentul in care ridica coletul de la posta destinatarul il plateste si banii vin in 2-3 zile din acel moment.

| dewza a răspuns:

Buna mai intai copletezi doua formulare unu pentru trimiterea coletului si unul pentru a primi bani ramburs, dupa ce coletul ajunge la destinatar si el va plati pentru a-l ridica posta iti va trimite bani acasa...adica iti vine postasu si ti da :*

| BbyLov a răspuns:

Dupa ce pachetul ajunge la destinatie, posta iti va aduce banii acasa.