| <3dark-shadows<3 a întrebat:

Va rog frumos, ajutati-ma, adica spuneti-mi ce sa fac, va rog frumos. Ieri am primit un mesaj cu nu stiu ce foto:http://...com/ ceva de genul si mesajul il primisem de la prietena mea si noi atunci cautam idei de poze si am crezut ca e vreo imagine din aceea, care sa ne ajute, ca noi nu mai avem inspiratii pentru poze. SI Surpriza am dat click, imi dadea sa dau Save, am dat Save, dupa care beleaua am dat click sa vad poza si surpriza mi se instalase o chestie iar din 5 in 5 min mi se trimite automat pe mess. SIgur este virus, dar cum scap de el? Am mai patit asta cand eram mai mica dar nu mai stiu ce am facut sau ce a facut tatal meu :D Cred ca trebuie reinstalat windows-ul, ca altceva nu stiu, seara am dat sa scaneze pc-ul(am avira, e bun antivirus-ul, daca stiti unu mai bun, spuneti-mi si mie ) si problema e ca m-a luat somnul seara dar pana sa ma ia somnul aveam acolo 5 warnings. Credeam ca am scapat de virus ca seara mai vin parinti sa se mai uite la sora mea, si poate aparuse acolo virusul, si sa alegem move nu stiu unde sau delete ce mai era acolo, dar azi de dimineata iar a inceput sa se trimita. De vorbit pot vorbii pe meebo dar nu e ca pe mess. Voi ati patit ceva de genul acesta? Si sunt virusi ca nu stiu sigur!?! Daca ati patit si voi ceva asemanator ce ati facut? Iar acum inainte cu ceva timp am primit iar de la prietena mea ca ea tot pe mess sta i-am zis sa intre pe meebo asa am primit tot chestia aia cu foto : http://...com/ surpriza ca acum era alt link, nu mai era cel de aseara! Se schimba link-urile X( cel de aseara era cu ceva cu funnywith nu stiu ce si azi e cu magic. Off,

Răspuns Câştigător
| DiDi a răspuns:

Uite ca asa am patit si eu, dar eu am Nod32 Eset. Am dezinstalat messenger, am dat restart si apoi l-am reinstalat. Am mers in Task Manager si am cautat ceva cu ym... exe; nu mai stiu exact cum se numeste. In continuare, am mers la search - files or folders - si am scris denumirea exacta. Doua au fost gasite in C/Windows, iar unul a fost gasit in Program Files. Le-am dat delete la toate 3, iar acum scanez cu antivirusul C si D-ul.
Iti dau un site unde poate te dezgheti cu informatii mai detaliate: http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=163377.
Daca nici asa nu merge, cred ca reistalare de windows e ultima varianta.

Acum, succes si mie, si tie!:))

3 răspunsuri:
| Alex_7297 a răspuns:

Dezinstalează messengerul, şterge tot folderul în care l-ai avut instalat, fă un scan, curăţă regiştrii cu RegCleaner, reinstalează-l.Ar trebui să meargă, nu ştiu sigur, nu am luat nici un virus de genul ăsta!

| Macean_catalin_1998 a răspuns:

Da Am patit si eu fix asa si cum a pus baiatul : Abh a răspuns:
Http://www.malwarebytes.org/ aici dai download si il instalezi si dupa aia dai scan si dupa ce tiau detectat dai remove... si cere restartarea pc/leptotp dai accept si ai scapat eu mai-nainte am aflat :x si chiar functioneaza~!~ succes :p