| Mimi26567 a întrebat:

Buna! Verisoara mea a primit un mail fraudulos de la Dpd. A deschis site-ul respectiv si din prostie a bagat datele cardului si a platit 3 euro. I s-a deschis un site Shaverbasics si scrie ca a platit un abonament la ei de 3 euro. Credeti ca se poate intampla ceva? Ce sa faca acum? Credeti ca poate sa ii fure banii din cont? Daca inchide contul bancar si deschide altul e mai bine?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Nu e prima data cand se intampla asa.Se pare ca in 2021 lumea a primit, la fel, emailuri frauduloase in numele Dpd. Spune-i surorii tale sa fie atenta la ce primeste, ce acceseaza si unde isi introduce datele.

https://www.facebook.com/DPDRomania/posts/5900093040062470

https://economie.hotnews.ro/......ishing.htm

https://spotmedia.ro/......cest-mesaj

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu a fost email de la DPD, daca imi fac un site fake si scriu ca sunt de la Fan Curier sau Banca Transilvania, tu crezi ca de acolo au fost?
Din pacate toata lumea are acces la net dar putini stiu sa navigheze sigur pe net! E un fapt!
Sa acel card aferent altfel ramane fara bani, asta daca nu a ramas deja fara banii din acel cont!

| Violleta2022 a răspuns:

Mai, prostia se plateste, fiindca acum cine a facut site-ul ala are acces la credit cardul ei si poate oricand sa-i goleasca contul bancar.

Poate sa sune de urgenta la banca si sa blocheze cardul acela, iar pe viitor sa nu mai intre in nici un site care vine ca link prin email.

| Violleta2022 a răspuns:

Apropo, banca are program 24 din 24, deci poate suna la orice ora din zi si noapte.

Daca te-a sunat la 2 noaptea sa-ti povesteasca asta, inseamna ca poate suna acum la banca, sa-si blocheze cardul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu trebuie să își închidă contul ci doar sa blocheze cardul și să ceară altul. Și ar trebui să facă asta cat mai repede daca și a băgat datele pe link uri suspecte.

| VoidEternal a răspuns:

Da, trebuie sa închidă cardul.

Emailul nu a fost de la DPD. Doar a pretins a fi.