| Radu_Suciu_1998 a întrebat:

vreau sa cumpar un DVD extern de pe eMAG, iar la descriere imi specifica 'Buffer 0.75 MB", imi poate explica cineva ce inseamna buffer in cazul asta?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Salut!
Buffer-ul DVD-Writerului este o mica particica de memorie folosita mai ales la scrierea DVD-urilor.

Cand se scrie un DVD nou e foarte important ca DVD-Writerul sa primeasca constant date (motiv pentru care e recomandat sa lasi PC-ul in pace cand faci DVD-uri noi). Daca fluxul de date e intrerupt si nu are ce sa scrie disk-ul iese "defect" (datele de pe el sunt corupte, nu pot fi citite).

Aici intervine buffer-ul, in el se stocheaza cateva informatii in avans ca sa nu existe probleme daca apar blocari de cateva milisecunde in timpul procesului de scriere.

==============
Daca intentionezi sa folosesti DVD-writerul mai mult pentru citiri buffer-ul acela e cam irelevant.

Deci nu prea conteaza.