Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna.
Vreau să închiriez o garsonieră, dar nu știu cum se procedează mai exact cu contractul, nu am mai făcut asta până acum.
Ce ziceți e mai bine la proprietar?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe internet gasesti modele de contract de inchiriere si o adaptezi conform intelegerii cu proprietarul.
Daca vrei sa stai singur ori in alta localitate este mai bine, altfel este mai bine la domiciliul parintilor.

| mi25 a răspuns:

Uite aici ai un model de contract.
https://e-juridic.manager.ro/download/contract%20inchiriere.pdf
Da, este mai bine cu proprietarul.
Recomand sa incheiati si o anexa (lista) cu toate bunurile si instalatie existente in garsoniera si starea lor.
Exemplu
1. Geaburi termopane - in buna stare.
2. Masa din lemn - cu nevoi de reparatii.
iar la pct. 4 din contract scrieti: "Conform anexei care face parte integrala din acest contract.
Garsoniera trebuie sa fie zugravita.
Daca doriti, puteti legaliza contractul la un notar. Nu costa mult.
Cat priveste fiscul, este atributia proprietarului.
Atentie la clauzele ce se inscriu.

| mi25 a răspuns:

Inca ceva: nu am vazut in modelul de contract durata preavizului. Eu zic ca nu-i rau sa treceti si acest lucru, care conform legii este de 60 de zile.
Iti recomand sa cauti sa te documentezi de pe net. Sunt destule materiale care te pot lamuri asupra unor situatii.

| IarsiIar a răspuns:

"Ce ziceți e mai bine la proprietar?"
La ce te referi? La incheiatul contractului direct cu proprietarul fara intermedierea agentiei? Sau la locuitul separat de parinti?
Daca e vorba de contract, facandu-l direct cu proprietarul scapi de comisionul agentiei. Care mare lucru nu face. Doar intermediaza inchirierea, dar nu-si asuma nici o raspundere daca apar probleme.

| NoxManx a răspuns:

E mult mai bine la proprietar deoarece la asociatie e putin mai costisitor si ne-sigur