| yoyo_2588 a întrebat:

Vreau sa trimit un colet prin Fan Curier cu plata prin ramburs. Daca cer ca banii sa îmi fie virati intr- un cont bancar, care ar fi taxa? M- am uitat pe site- ul lor si acolo zice 5, 50, asta e comisionul pe care il percep ei sau comisionul pe care il percepe banca? Vreau sa stiu doar atât, daca ma vor taxa doar 5, 50 sau mai mult daca vine vorba sa ia si banca vreun comision ( am cont la BCR).

1 răspuns:
| nicu1iancu a răspuns:

In primul rand destinatarul plateste taxa. Cat este ea te poti interesa direct la firma de curierat cand depui coletul. Difera de anumiti factori. In afara de aceasta taxa mai suporti tu un comision din partea bancii tale, pentru intrarea banilor in contul tau. Acest comision difera la fiecare banca. Exemplu la BCR este 4 lei pe tranzactie incasata indiferent de suma.