| CristianApetrei a întrebat:

Am achiziționat de curând o baterie(Caranada) pentru mașini electrice de copii și nu sunt mulțumit de ea (ține foarte puțin). Vreo sugestie de baterii mai bune? 12v 7ah.
Mulțumesc!

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai loc si te tine "cureaua" ia una de 50Ah: https://bit.ly/3hZe6xX

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si cit te tine bateria? Cîte ore? Nu se pot reîncărca? Trebuie acumulator, ca masina consumă mult chiar si de jucarie fiind tot consumă curentul din baterie.

| Panamax a răspuns:

Este posibil ca incarcatorul sa nu fie ok sau chiar acumulatorul sa fie defect.
Cu un aparat de masura se poate masura tensiunea la bornele acumulatorului in timp ce se incarca si cat are imediat dupa deconectarea incarcatorului Ideal ar fi 14, 4 si 13, 6.
Daca prima valoare este mai mare sau a doua mai mica este vina acumulatorului. Daca prima valoare este mai mica este vina incarcatorului.Se accepta abateri de 10%
Si o masurare in sarcina ar fi utila, sa nu scada sub 12 V in niciun caz.