| 8i9i a întrebat:

Buna ziua! Am nevoie sa fac rapid 200 de dolari in urmatoarele zile pentru a ajuta o persoana cu ganduri suicidale sa isi viziteze o prietena. Cum m-ati sfatui sa fac?

20 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ia din casă sau din salariu.

Deci și tu intrebi pentru un prieten...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îl lași să se. Astfel scapi de nevoie. Altfel nu mai scapi de el.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru KronstadtRevival):

Cunosc așa ziși sinucigași, care au șantajat pe prieteni sau familia proprie timp de 40 de ani.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru KronstadtRevival):

Nu există om tâmpit, există doar o minte prea odihnită. Mersi. Eu am fost catalogat de multe ori ca tâmpit. Acum îmi dau seama, minte odihnită, asta era.

Răspuns utilizator avertizat
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si de ce ne spui noua? Treaba ta nu ne intereseaza, aici nu te va ajuta nimeni cu bani, pe TPU dam raspunsuri, bani niciodata, tu o cunosti pe aceasta persoana care vrea 200 de dolari? Si daca tu nu ai posibilitate sa i dai nu i dai si lasa o sa se sinucida paguba n ciuperci, e viața ei si problema ei, astra e șantaj vrea 200 de dolari ca altfel se sinucide, cică sa si vada prietena, dar prietena unde stă? Sa o sune pe whatsap cu video si sa o vada, nu trebuie sa se vada față n față. Oameni profitori numai stiyi din ce sa scoateti bani, mergi la muncă si da i din salariul tau daca esti asa ingrijorat /ă ca se sinucide.

| Catrice a răspuns:

Mama,ce inventivi sunt unii.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-o să se sinucidă îți zic eu. Și eu mă gândesc de o lună în fiecare zi la sinucidere și n-o fac. Doar spune și el așa.

| prietenaingrijorata02 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi se pare foarte iresposansabil sa spui asa ceva. Sunt mii de persoane care trec prin astfel de lucruri si se lupta cu ganduri suicidale. Este ceva de luat in serios, oamenii mor zilnic din cauza suicidului si majoritatea ajung in punctul asta cand nu sunt luati in serios atunci cand este clar ca au nevoie de ajutor. Daca tot treci si tu sau ai trecut prin asta incearca sa fii mai intelegator fata de altii si ai macar putina compasiune si empatie. Gandeste-te inainte sa lasi un comentariu insensibil care nu ajuta cu nimic. Nu e asa greu si nu te-ar incurca cu nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru prietenaingrijorata02):

Mor 1 din 10000 prin sinucidere. Nu există metodă de a scădea procentul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă are peste 18 ani, ambele picioare, să de ducă la muncă.

Răspuns utilizator avertizat
| HUAWEHUAWE a răspuns:

Amanetati ceva, tu sau el

| floruits a răspuns:

Bună!

Este foarte bine să ajuți o persoană care are gânduri suicidale, dar și grijă să nu te folosească.
Dacă vrei să faci repede 200 de dolari îți recomand să strângi banii, ia din salariul tău, vinde și tu lucruri care nu îți trebuie, muncește pentru altcineva care îți va da banii.
Acestea sunt sfaturile mele, sper că te vor ajuta!

O zi bună!

| prietenaingrijorata02 a răspuns:

Cel mai bun lucru prin care iti poti oferi ajutorul prietenului tau acum este prin a ii fii alaturi cat timp trece prin momentele astea. Incearca sa nu-ti fie teama sa comunici cu el legat de ceea ce simte, gandeste..etc Ofera-i empatie, asculta-l si ia-l in serios indruma-l, sustine-l in a cere ajutor specializat daca este nevoie.

| Aleeqq001 a răspuns:

E o scuza pentru ca nu are bani cel mai probabil dar poate prietenul cere împrumut unei rude sau ceva