| ferar12 a întrebat:

Buna ziua
Am o intrebare.
M am mutat ubdeva singur intr o garsoniera. Eu nu am stiut ca trebuie sa declar sa dau citirea la apa sub cchiveta si la asociatie timp de 7 luni am platit numai administratia. In a 7 a luna i-am dat indexul la apa. Vreaubsa vad daca m au furat. Mi a iesit 63 dr metri cubi pe o perioada de 7 luni.
Ideea este. De patru ori pe saptamana imi umplu cada si in rest o folosesc pe baza omeneasca.
Este cam mult 63 de metri cubi pe 7 luni?

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O familie cu 2 persoane consuma cam 10mc pe luna
spun din experienta dar si din ce am citit pe net

tu daca zici ca umpli cada de 4 ori pe saptamana... poti ajunge lejer la cantitatea aia.

| alina2k18 a răspuns:

E f mult, eu consum 10-12mc pe luna o singura persoana dar spal zilnic la masina plus am cada uriasa si am 2bai.
Sigur nu a mai fost dat indexul de multicel si nu ai cum sa dovedesti ca nu ai consumat tu.

| LittlePoppy a răspuns (pentru alina2k18):

Cum sa fie mult pentru 7 luni?

| alina2k18 a răspuns (pentru LittlePoppy):

90% dintre vecinii mei au maxim 2mc per persoana lunar.
Exemplu: familie 5 persoane = 10mc.

| LittlePoppy a răspuns (pentru alina2k18):

Inseamna ca nu se spala sau fura apa. Numai la WC folosesti 1mc de apa. De persoana!

| alina2k18 a răspuns (pentru LittlePoppy):

Chiar o sa intreb ca si eu as vrea asa economie laughing

Răspuns utilizator avertizat
| alina2k18 a răspuns (pentru Harfagre):

Eu cred ca astia fura apa laughing gen fac ceva sa nu mai inregistreze apometrele si eu am 5-6 mc vara pentru ca nu mai fac baie in cada de 160litri ci doar dusuri dar sub 5mc niciodata...

Răspuns utilizator avertizat
| LittlePoppy a răspuns (pentru Harfagre):

Nu golesc cada si apoi se plang de miros urat in baie (mai ajunge si in vecini) sau de igrasie.

| LittlePoppy a răspuns (pentru alina2k18):

laughing Eu numai dus fac. Dar "uit" sai ies si reusesc sa consum mai mult decat daca as umple cada.

| Vântulalb a răspuns:

Si cu ce sa te fi inselat? Ai platit la pausal? Atunci se va regla.
Eu de cand sunt singur consum 12 mc de apa pe luna. Daca inmultesti cu 7...
Dar cand mergeai sa platesti nu te-a intrebat nimeni acolo de indexul de la apa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand nu dai indexul, esti trecut la plata in sistem pausal, care inseamna o estimare de consum.
Practic nu platesti exact cat ai consumat pe contorul de apa ci un consum estimat in functie de anumite criterii stabilite de furnizorul de utilitati.
De cele mai multe ori acest consum estimat este mai mare decat consumi in realitate de unde rezulta si o intretinere mai mare, asa ca nu poti vorbi de furt cand tu in primul rand nu ai dus indexul.
Este la fel si la indexul pentru contorul de energie cand platesti curentul, la fel trebuie sa dai indexul, altfel iti fac ei o estimare.
Cu toate astea indexul se corecteaza atunci cand il duci tu si cand se mai fac citirile de regularizare la cateva luni, atunci cand vine adminul la tine in casa si il citeste el. Cand se constata ca indexul e mai mic in realitate, nu vei mai avea de plata, iti va veni pe minus.

Răspuns utilizator avertizat
| Dintrebare a răspuns:

Eu zic ca un consum de 10 mc pe luna suna realist. Eu consum in jur de 7-8 mc si nu fac niciodata baie in cada, doar dus si spal de 2-3 ori pe saptamana haine. Oricum nu ai cum verifica daca te-au furat, pentru ca nu ai cum afla care era citirea la momentul in care te-ai mutat. Pentru 50 de lei in plus sau in minus tot acolo esti