| eddyeduard a întrebat:

am si eu o intrebare
Acum o luna am comandat ceva de pe un site din china prin Dhl si la vama mi-au zis ca sunt contrafăcute si ori le las la sediul lor sa fie deteriorate ori le iau si voi suporta consecințele.
problema este ca le.am lasat la ei iar acum mi.a venit amenda de 3000 lei de lala anaf
A mai patit cineva,stie cineva ceva de acest lucru, daca nu il platesc ce se intampla

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aparent mai sunt si altii care au patit.

http://www.avocatnet.ro/......acere.html

vad ca majoritatea contesta amenda

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. certificat de produs contrafacut din partea expertului 2. motivatia amenzii primite 3. nu plati in lipsa actelor doveditoare 4. solicita dovada normelor prezumtiv incalcate care au generat sanctiunea

| eddyeduard explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu o sa le fie greu sa faca un certificat de produs contrafăcut iar la motivul amenzii primite or sa zică, ca am vrut sa introduc in tara ceva contrafăcut

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru eddyeduard):

Iar tu poti invaca faptul ca starea ta de sanatate se amelioreaza cu compotul de produse chinezesti contrafacute.
doar daca ai fi avut intentia certa de comercializare a unor produse contrafacute, cu pretextul ca ar fi originale ar fi putut sa te sanctioneze
2/3 din produsele de pe piata sunt copii/contrafaceri ale unor produse "de marca consacrata", dar se vand fara probleme daca firma de baza nu face sesizare

| eddyeduard explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Problema este ca am luat si o cantitate foarte mare. 100 embleme BMW

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru eddyeduard):

Perfect! au cea mai mica dovada ca ai introdus produsul la comercializare cu pretextul ca ar fi Produs Original?

| eddyeduard explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu,nu au si in plus am primit instiintare ca ori daca le las la ei in sediu si vor fi deteriorate ori le ridic si suport consecintele iar eu le-am lasat la eiei deci nu ampot comercializat nimic

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru eddyeduard):

Chiar daca le ridicai si le comercializai, cu precizarea ca sunt contrafacute nu aveau motiv sa te sanctioneze!

| eddyeduard explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Pai da dar nu le-am comercializat insa amenda tot am primit, dar dvs ati patit la fel sau?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru eddyeduard):

Nu este in responsabilitatea ta sa certifici un produs in a carei posesie nici nu ai intrat si nici nu ai comercializat acel produs ca fiind original. Si nici nu ai solicitat furnizorului un produs contrafacut care sa fie greu identificabila contrafacerea

| eddyeduard explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ok,multumesc,o sa merg maine la un avocat sa vedem ce zice si cred ca o sa contest amenda

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru eddyeduard):

Nu; eu nu am patit asta. dar am prieteni care s-au confruntat cu astfel de situatii. de cele mai multe ori ai fost nevoiti sa actioneze in instanta, dar au fost si situatii in care fiscul si-a anulat decizia de amenda. important este sa contesti, initial, la A.N.A.F. INCEARCA SA FOLOSESTI DIN ARGUMENTATIILE PE CARE TI LE-AM PREZENTAT

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru eddyeduard):

Mult Succes si Bafta Deasa!

| eddyeduard explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ar trebui sa merg la FISC-ul din orasul meu sau? Scuze dar sunt nou si nu prea ma pricep

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru eddyeduard):

Mergi la emitentul actului prin care ai fost sanctionat

| Iwliaaa a răspuns:

Subscriu, contești amenda în instanță, ceea ce e nașpa este că vor decripta mesajele, apelurile, ș.a.m.d. iar dacă nu vor găsi nimic incriminator vei avea câștig de cauză.

| eddyeduard explică (pentru Iwliaaa):

Ce fel de apeluri sau mesaje? cu cine?

| Iwliaaa a răspuns (pentru eddyeduard):

Toate apelurile după ce ai plasat comanda la acele embleme.