| Kidd_Kasy_1995 a întrebat:

sunt nedumerit in ruta Romania-Spania, as vrea sa stiu care ar fi cea mai buna si economa ruta, merg pentru prima oara cu masina in afara tarii si sunt destui kilometri, as vrea sa stiu cam tot ce se poate, benzina, vigniete, autostrazile cu plata, am vazut ca prin Germania ar fi mai ieftin dar daca nu stiu concret nu ma bag. Plecarea ar fi pe 15 luna urmatoare am 2 copiloti copilasu meu ( un caine husky) si iubita mea, o sa merg pe baza gpsului si as vrea sa stiu cat m-ar costa la portofel si care ar fi lucrurile de care sa ma feresc si sa le am in calcul. Mentionez ca am un Dacia Logan 1.4 Benzinar din 2005.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cu câinele trebuie să ai grijă să aibă toate vaccinurile la zi, și mai ales, să fie făcute cu cel puțin vreo trei luni înainte; cip, carnet de sănătate, pașaport...
Traseul poate diferi în funcție de mulți factori - una e dacă pleci din Constanța, alta dacă pleci din București sau Oradea. La fel, poți dori să ajungi la Barcelona, Madrid sau pe lângă Gibraltar.
Noi de unde să știm?
Oricum, Germania iese din calcul (ocolul e prea mare), la fel și Elveția (și ocol, dar și vinietă doar pe un an, relativ scumpă).
În rest, e bine să ai măcar cauciucuri all-season - drumul trece și prin munți și după cum se vede, vremea poate juca feste.
Despre taxe te poți dumiri mai bine pe viamichelin.com - acolo ți se calculează prețul de cheltuit pe un traseu și în funcție de câtă benzină e nevoie, de taxe de drum, viniete etc.

| gelu1970 a răspuns:

Guia Michelin iti spune toate astea. trebuie doar sa o accesezi.

| Kidd_Kasy_1995 explică:

Dar este 100% sigur si actualizat la zi?

| Kidd_Kasy_1995 explică:

Da multumesc mai astept raspunsuri am facut calculul pe via michellin dar acum nu stiu daca e 100% asigur adica stiu ca e un cost general dar nu cred sa treaca cu mai mult de 100 de euro de la generalizare in vinietele si taxele de drum scrise acolo, cat despre caine m-am ocupat de tot! Mersi celor care ma ajuta cu un sfat, etc,