| gabynichitean a întrebat:

Buna ziua sunt nou in aceasta comunitate si as vrea sa va intreb urmatorul lucru
Am un laptop HP mini cu web in corporat si nu imi prea functioneaza cand vreau sa fun pe cineva cu camera pe messenger 10 in loc sa-mi apara voice call si video call imi apare doar voice call si eu vreau cu video si nici nu merge sa dau camera separat un driver daca aveti un link de unde sa-l descarc sa-mi dati si mie sa rezolv happy Laptopul este nou... Multumesc astept raspuns

2 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Daca ai instalat recent windosul desigur este de asteptat sa ai anomalii in functionarea perifericelor.Si acestea apar pe parcurs, de aceia te sfatuiesc cel mai bine este sa intri la producatorul laptopului si de acolo sa descarci driverele.Insa ai cd-ul original instaleazale de acolo sunt functionale.Ca sa vezi daca ai driverele corecte intra asa : (/ / reprezinta separarea dintre comenzi ).Pe ecran (desktop) ai icoana my computer/clik dreapta/propietati/hardware/device manager/. Aici urmareste sa nu ai cu semnul intrebarii mai nimic (semnul intrebari galben avertizeaza ca ai probleme cu perifericele, hardware etc instalate la tine in laptop.) Aici duci mausul pe un semn de intrebare/ clik dreapta/selectezi update driver.Sa ai internetul pornit,daca te avertizeaza firewalul ca cutare program vrea sa aceseze internetul (gen outpost sau altul) seteaza ok,si windoesul se va duce sa iti updateze driverul respectiv,insa retine la Microsoft si nu la producator deci iti va instale un driver emulat si nu unul original. Diferenta intre el nu prea se vede decat la placi video, camere web, placi sunet 5+1 etc.Deci recomand dezinstaleaza driverul Microsoft si du-te la Hp si descarca de acolo driverele, necesita atentie insa vei fi scutit de probleme.Aici iti dau adresa lor.SUCCES:http://h10025.www1.hp.com/......c/siteHome

| ZOZOKid a răspuns:

Cauta pe site-ul oficial HP, au acolo drivere pentru fiecare laptop.

http://www8.hp.com/ro/ro/support-drivers.html