| Casa a întrebat:

Buna ziua TPU happyAstazi mi-am luat un laptop nou, si cand l-am deschis mi-a aparut ceva randuri cu 3 randuri:i cu nr 1 si scria ceva apoi nr 2 si scra ceva, si apoi nr 3 care iar scria ceva,oar de ce? Oare n-am windows instalat si de aceea imi tot apare? Daca da si nu am windows as vrea sa stiu cum sa instalez, am un cd de windows xp98, si nu stiu cum sa instalez, Va multumesc astept un raspuns sa siu si eu ce sa fac happy
voi da si funda...

Răspuns Câştigător
| COCARDAN a răspuns:

Privitor la randurile scrise sunt informatiile de inceput pe care ti le da orice firma atunci cand achizitionezi ceva nou.Dai foarte putine informatii cu privire la ceea ce este scris acolo dar cred ca sigur te anunta ca ar trebui sa-ti faci un cd de rezerva cu datele importante din pc.Cat despre cd-ul cu windows ar trebui sa fie de ajuns sa-l introduci in laptop si se autoinstaleaza.Trebuie sa dai un simplu click pe install... Sper ca am fost de ajutor

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Problema este ca probabil ai un sistem din familia Unix (linux sau altceva). Cum vad ca tu nu te pricepi ( ai spus Windows xp98 si asa ceva nu exista) e cam complicat. In primul rand trebuie sterse partitii le originale ca sa poti folosi HDD-ul apoi trebuie instalat Windowsul. Cum laptopul este nou cred ca ar fi mai bun un Windows 7 ultimate. Mergi la un meserias si uita-te cu atentie ce face el. Daca nu vezi e cam complicat.

| Sunt_Eu_Castigatorul_1984 a răspuns:

Cel mai probabil este din cauza ca nu ai windows instalat. ( Uita-te pe cutie si vezi daca scrie ca are windows preinstalat).
http://windows.microsoft.com/en-us/windows/download-shop

Incearca acest site, eu nu ma prea descurc pe el dar poate tu reusesti!