| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU vreau sa rootez un telefon Allview A4 you dar cu Stockrom pe el, merge? Pot face root la un Rom original sau trebuie instalat neaparat rom custom?

Răspuns Câştigător
| LTAA a răspuns:

Da, eu sunt. 14.
Am un HTC care a fost decodat din retea prin Root, cu ajutorul unui program de windows, a ramas cu Stock ROMul lui, HTC Sense UI, reusisem sa dezinstalez bloatwerele preinstalate si sa fac diferite smecherii cu unele aplicatii. Dar a fost distrus si am luat alt telefon liber de retea.

Problema cu stock rom este ca, fi si cu Root, nu prea poate fi customizat total, pentru ca ROM-ul nu a fost efectiv facut pentru asta. De asta se recomanda custom Rom-uri, pentru a beneficia la maxim de telefon, prin ROOT.
Indeajuns mai?

8 răspunsuri:
| LTAA a răspuns:

Se poate si fara custom ROM.
Root = drepturi administrator.

| mariusmac85 a răspuns (pentru LTAA):

Stiu si eu asta, Root e radacina mai insa eu vreau argummente mai nu 2-3 vorbe cati ani ai? tu esti acela din poza?

| LTAA a răspuns (pentru mariusmac85):

Da, eu sunt. 14.
Am un HTC care a fost decodat din retea prin Root, cu ajutorul unui program de windows, a ramas cu Stock ROMul lui, HTC Sense UI, reusisem sa dezinstalez bloatwerele preinstalate si sa fac diferite smecherii cu unele aplicatii. Dar a fost distrus si am luat alt telefon liber de retea.

Problema cu stock rom este ca, fi si cu Root, nu prea poate fi customizat total, pentru ca ROM-ul nu a fost efectiv facut pentru asta. De asta se recomanda custom Rom-uri, pentru a beneficia la maxim de telefon, prin ROOT.
Indeajuns mai?

| mariusmac85 a răspuns:

Daca a reusit sa rooteze careva cu ce program a reusit dar pentru Stock Rom ma refer adica pentru cel Original care il are pe el
sa-mi ziceti si mie programul si sa-mi lasati link de unde il pot descarca
Va multumesc o zi buna

| LuckySeven a răspuns:

Root-ul se face doar pe stock rom-uri, intrucat, daca vrei sa instalezi un rom diferit de cel care vine din fabrica, va trebui sa root-ezi telefonul.

| mariusmac85 a răspuns (pentru LuckySeven):

Eu cred c e invers, cati ani ai? Root-ul merge din contra mai bine pe rom custom decat pe stock rom, de fapt custom rom-urile au omologat root in el, nu e nevoie sa fie rootat
dar eu nu vreau sa stric stock rom-ul
da-mi mai multe detalii daca zici ca te pricepi daca nu numai comenta

| LuckySeven a răspuns:

Ca sa instalezi ROM-uri noi, trebui sa ai, in primul rand, acces la ROOT.

| mariusmac85 a răspuns (pentru LuckySeven):

Nu e adevarat, ca astea sunt facute de alti dezvoltatori
Cei de la Cyanogen sau cum le spune, au deja script de root in el deci nu ai nevoie de instalare.eu am intrebat daca se poate face root la Stock rom ca la Custom merge dar nu vad nici-un raspuns concludent, sa-mi ziceti o aplicatie soft, arhiva zip sa o bag in recovery pentru allviw a4

| LuckySeven a răspuns:

Cu CyanogenMod este alta treaba, ai dreptate. Si da, se poate face root la Stock Rom, adica sa ai acces la mai multe aplicatii si sa lasi rom-ul cu care vine telefonul din fabrica.