| elena0322 a întrebat:

Buna ziua tuturorhappy am si eu o intrebare, daca puteti sa ma ajutati.
Eu sunt studenta in Bucuresti si stau in chirie (cu contract cu tot) si as vrea sa trimit un colet prin posta romana, cu ramburs. Intrebarea este daca pot face asta si daca ar trebui, in caz de se poate, sa fac dovada ca stau aici mergand cu contractul la posta?
Si inca ceva, daca am reusit sa trimit coletul, rambursul cum il primesc? Primesc un aviz si trebuie sa merg la posta sau vine postarita/postasul?

Răspuns Câştigător
| laura81 a răspuns:

Pentru ramburs completezi un formular in care specifici adresa unde locuiesti (unde se vor intoarce banii), numele si CNP-ul. Ultimele doua sunt suficiente ca sa iti de-a banii.

Mai exista varianta de e-mandat (costa putin mai mult), dar banii ti-i vireaza posta in contul tau bancar.

Oricum, poti trimite colet cu ramburs, fara probleme, chiar daca nu ai adresa din buletin acolo unde locuiesti.

Rambursul ti-l aduce postasul la usa (iti cere buletinul), iar daca nu esti acasa iti lasa un aviz si mergi si il ridici de la posta.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti sa-l trimiti si o sa primesti banii la adresa unde stai cu chirie, daca pe asta o indici.
Banii ii poate aduce postasul si, daca nu te gaseste acasa, iti lasa instiintare sa te prezinti la oficiul postal. Numai bine!

| elena0322 explică:

Multumesc f mult ca m-ati lamurit, nu am mai trimis de aici nimic pana acum si nah. Mc din nouhappy