| prodan90 a întrebat:

Vreau sa trimit ramburs un colet prin Posta Romana cu 100 lei dar drumul il plătește tot acea persoana, adica încă 12 lei atunci la posta pun rambursul 112 lei?
Multumesc!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://bit.ly/2mXvNE1
Transportul il plateste acea persoana daca asa v-ati inteles.
Mergi la posta si iei un buletin de expeditie (se gasesc la liber pe ghiseu) si un mandat postal contra-ramburs (este verde cu scris rosu). Pe buletinul de expeditie completezi ce-ti cere corect si la Ramburs pui suma diferita de valoarea coletului. Eu puneam valoarea coletului 300 lei chiar daca plateam un pic mai mult si obiectul facea doar 200 lei. La ramburs ii scriam omului 210 lei (dupa ce intrebi oficiantul cam cat costa) care reprezinta valoarea reala a pachetului plus transportul. La 400 Km costa cam 10 lei. Intrebi si apoi completezi acea rubrica. Pe mandatul postal scrii adresa ta la destinatar si a cumparatorului la expeditor deoarece acel mandat va insoti banii la intoarcere si tu esti destinatarul (invers ca la colet). Apoi iei chitanta ce o primesti si o pastrezi pana la sosirea banilor. Te prezinti la posta cu cartea de identitate.

| sierra1 a răspuns:

Asta vorbiți voi intre voi, in mod CLAR, să nu ai emoții cu (ne)ridicarea pachetului

| OldSoul a răspuns:

La posta romana tranportul se plateste de experidor, cel putin la sistemul ramburs.
Asadar tu vei plati acei 12 lei cand trimiti coletul, iar la ramburs vei adauga acei 12 lei pe langa suma normala. Desigur, asta daca nu cumva vrei sa ii faci tu o surpriza si sa-i plateti transportul.

| Dismally a răspuns:

Da, pui 112 ramburs si vei plati tu 12 cand trimiti pachetul.