| nashu40 a întrebat:

Buna ziua!
Vreau sa imi cumpar o combina frigorigica cu racire pe aer ("no frost") si am de ales intr Arctic si Whirpool.
Doar pentru cei care stiu cu adevarat sau sunt in domeniu, care dintr cele doua marci credeti ca e mai buna?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Alverto a răspuns:

Arctic, chiar dacă Whirpool este mai renumit zic eu, dar mereu Arctic este bun preț-calitate

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu stiu ca No frost e altceva are legatura cu dezghetarea congelatorului Principalul avantaj al tehnologiei nofrost este ca aerul circula si mai ales vaporii de apa sunt evacuati, astfel ca nu se depunde gheata nici pe alimentele depozitate si nici pe rafturi sau marginile congelatorului.

Asta inseamna ca nu trebuie sa dezgheti de tot combina frigorifica o data la cateva luni – o activitate atat consumatoare de timp cat si destul de daunatoare alimentelor depozitate inauntru, pentru ca acestea in cazul in care nu te grabesti se dezgheata, iar inghetarea la loc in interiorul congelatorului de obicei dureaza ceva timp, mai ales ca capacitatea de inghetare reala chiar si a aparatelor frigorifice moderne este undeva la 15-20 kilograme/24 ore, daramite cand dezgheti si reumpli din nou congelatorul, ii trebuie ceva timp pana ingheata la loc alimentele si se restabileste echilibrul termic din interior.

Eu am un frigider foarte performant de la Samsung cred ca il am de 10 ani am dat pe el 2000 de lei, bate si Arctic si Whirlpoll
Cand altii aveau frigidere fram eu aveam no frost si iluminat led +alarma la frigider laughing
Cred ca orice frigider ai alege acum si care are un pret de peste 1500 de lei va fi bun si performant, ca doar e nou de fabricatie recenta

| sierra1 a răspuns:

Mulți zic de Whirpool că e un brand mai renumit ca Arctic și de aci și tentația de a-l lua pe primul. Sigur au dreptate

| GabiDumitrescu a răspuns:

Racire pe aer my ass. Tu intelegi ce e aia no frost? big grin Nu exista "marca mai buna" ci te intereseaza strict la ce modele te uiti si mai ales ce garantie ti se ofera.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Imi place cum dai ca eu raspund nefolositor dar tu HABAR NU AI ce e aia no frost si cum functioneaza...