| DriverTruck a întrebat:

Bunaziua cei de la posta romana cand merg sa ridic un colet iei stiu ce sa afla in colet?
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu neapărat. Depinde dacă expeditorul a dat acest detaliu, atunci când a completat formularul/buletinul de expediție.

El putea preciza că coletul conține "Diverse" (cuvânt care include absolut tot), deci nu era necesar să facă cunoscut tot ce conținea coletul. Dacă ți-a trimis cu ramburs (contra cost) un telefon sau un alt lucru de valoare, da, e bine să se specifice adevărul. Și valoarea (pentru că, în caz de pierdere, să-ți poată fi restituită contravaloarea).
Așa arată formularul Poștei Române, atunci când vrei să expediezi un colet:
http://www.posta-romana.ro/......02016.pdf.
Acesta e completat de către expeditor. Prima jumătate va rămâne la Oficiul Poștal din localitatea unde va ajunge coletul, iar a doua jumătate din formular, e hârtia (înștiințarea) pe care tu o vei primi în cutia de scrisori. Cu acest bilet și cu actul de identitate, te vei duce la poștă să îți ridici coletul.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca il deschid, da. Dar este ilegal. Ai ceva de ascuns, sa inteleg.

| AdelinaC a răspuns:

Nu pentru ca nu au voie sa deschida coletele. Daca o fac, comit o infractiune numita violare de corespondenta si vor fi trasi la raspundere. Pe formular poti scrie ca se afla in interiorul coletului absolut orice, mai putin acele lucruri care sunt interzise a fi transportate prin posta romana. Tu poti scrie pe formular ca trimiti o carte, iar in colet sa fie becuri, nu te controleaza nimeni.

| Coconasu a răspuns:

Normal ca scrie pe mandat...