| blackPug97 a întrebat:

Buuuun,deci sa o luam cu inceputul...
Inainte aveam pe calculator Windows xp.Mergea perfect, nu aveam probleme cu el.
Am trecut dupa pe Windows 7.Cu W7 aveam probleme cu orice imagine gif(nu "rula"). Daca o vedeam pe net,era ok... daca incercam sa o descarc, in clipa in care voiam sa o vad imi deschidea imaginea direct cu internet explorer, chiar daca era la proprietati trecut ca mi se deschide cu programu(daca il pot numi asa)dat de windows.
Am reinstalat W7 dupa un timp ca imi mergea pc-ul greu, si ce sa vezi? De atunci nu mai deschide gifurile.
Daca le deschid cu programul din pc nu se misca, si daca dau sa se deschida cu altceva imi da eroare >>.
Stie careva cum pot sa fac sa le deschida calculatorul normal? Ma enerveaza ca stiu ca is miscatoare si nu vor sa mearga nicicum

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai instalat driverele video, date de fabica?

| blackPug97 explică (pentru Bula):

Am instalat tot ca inainte. Posibil sa lipseasca ceva de la windows, sau sa il vada antivirusul ca fiind virus..nici eu nu stiu ce sa cred

| mihai69 a răspuns:

Instalează Irfanview (freeware) și setează-l ca vizualizator implicit pentru toate tipurile de fișiere tip imagine.
Și încă un lucru: verifică sub ce nume e salvat fișierul la tine pe PC - nu te mira dacă în procesul de salvare nu s-a strecurat și o conversie, acesta fiind salvat ca jpeg sau bmp (care nu includ și animația!). Alege să ți se afișeze în file manager ȘI extensiile fișierelor. Ar putea fi și asta o explicație.

| cristimihailov a răspuns:

Daca deschizi gif-ul animat cu orice alta aplicatie a windows-ului, in afara de browser, este foarte probabil sa nu il vezi miscand.

Acele aplicatii sunt doar pentru imagini statice. Gif-ul animat e o struto-camila.

Dar, chiar si asa, trebuie sa setezi sa deschida extensia.gif cu browserul.

| blackPug97 explică (pentru cristimihailov):

Am incercat si nu merge.
Da mi se pare ciudat ca pe XP mergeau.Si am cateva cunostinte care au Windows7 si la ei merg gifurile