| darkhell217 a întrebat:

Cand aprind Pc-ul primesc o eroare de gen
"Award BootBlock
Bios Rom checksum error

Detecting floppy drive A media...
Drive A error. System halt."
si bipaie intr-una,trebuie sa ii dau multe restarturi pana sa intre in windows si sa mearga, ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Imediat dupa ce iti apare ecranul cu afisarea componentelor din comp, apasa del sau F2 depinde de bios.
In citeva secunde vei intra in bios unde vei cobora pina la ultima optiune unde vei seta disable la sistem halt.
Apoi vei apasa tasta F10 si vei salva setarea ta in bios, si va urma un restart.
La repornire vezi de iti va mai aparea erorile.
Daca gresesti ceva, nu te speria opresti compul, scoti bateria si al lasi asa 2-3 minute fara baterie apoi o vei monta cu atentie la loc, si va trebui sa setezi ora, ziua etc.
Chiar asa compul tau inainte de a inlocui bateria retinea ora dupa scoaterea din priza o perioada mai mare?
Acesta era semnul ca bateria era epuizata.
Succes!

5 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Bateria din comp s-a dus, pune alta si va fi ok.Succes.

| darkhell217 explică (pentru traveler):

Am schimbat bateria si tot asa face

| darkhell217 explică (pentru traveler):

Cand imi apare eroarea numai pot face nimic, bipaie placa de baza intr-una, dar dupa vreo 4-5 restarturi pot se aprinde si pot intra in bios, windows sau unde vreau, o sa incerc sa caut aceea optiune si sa vad ce pot face.
Multumesc.

| traveler a răspuns (pentru darkhell217):

Imediat dupa ce iti apare ecranul cu afisarea componentelor din comp, apasa del sau F2 depinde de bios.
In citeva secunde vei intra in bios unde vei cobora pina la ultima optiune unde vei seta disable la sistem halt.
Apoi vei apasa tasta F10 si vei salva setarea ta in bios, si va urma un restart.
La repornire vezi de iti va mai aparea erorile.
Daca gresesti ceva, nu te speria opresti compul, scoti bateria si al lasi asa 2-3 minute fara baterie apoi o vei monta cu atentie la loc, si va trebui sa setezi ora, ziua etc.
Chiar asa compul tau inainte de a inlocui bateria retinea ora dupa scoaterea din priza o perioada mai mare?
Acesta era semnul ca bateria era epuizata.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra in bios si vezi ca ai o optiune pentru a reseta biosul la setarile din fabricatie poate ajuta

| FaraSperantaSEN a răspuns:

Verifica in bios daca setarile sunt normale