| anonim_4396 a întrebat:

Când îmi cere Health Insurance Number trebuie să completez cu număr document de pe cardul de sănătate?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

NU! Cardul de sanatate este un card normal de sanatate, cu care mergi la medicul de familie sau la analize ori spital.

Tie ti se cere Health insurance number - adica numarul de ASIGURARE privata, platita la o companie de asigurari.

| Mimi26567 a răspuns (pentru Violleta2022):

Imi cere Name of Health Insurance in Home Country si Employee Health Insurance Number. Banuiesc ca vor sa vada daca exista asigurare de sanatate facuta in Romania.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mimi26567):

Eu am vorbit tot timpul de numarul de asigurare, nu de numele asiguratorului.
Nu are nici o relevanta pentru nimeni in lume, asigurarea de stat din Romania.
Ti se cere numarul de asigurarea internationala, adica Heath insurance number.

| suntserios a răspuns (pentru Mimi26567):

Violetta bate campii iar tu incerci sa completezi de cateva zile un formular international cu niste date romanesti. Esti sigura de ceea ce vrei sa completezi sau nu?

| Mimi26567 a răspuns (pentru suntserios):

Cred ca am fost clara in exprimare. Am cerut doar o parere. Nu stiu exact care este echivalentul "Health Insurance Number" sau "Name of Health Insurance in Home Country" in limba romana, de aceea am cerut o parere.