| LSMM a întrebat:

De un an am ameteli atunci cand ma ridic brusc din pat, doar pentru cateva secunde. Asta se intampla doar uneori si ma gandesc ca problema ar putea fi cauzata de faptul ca miscarile mele sunt prea bruste, pentru ca cele mai multe stari de ameteala le am dimineata. Daca nu stau cateva minute in pat dupa ce ma trezesc si, din contra, ma ridic imediat ce am deschis ochii, atunci incepe starea aceasta. Este o problema? Mentionez ca am 13 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DavidOsam a răspuns:

E din cauza alimentatiei si a lipsei de miscare.
Si eu aveam problema asta pana acum cateva luni cand m-am apucat de culturism si am inceput sa am o alimentatie echilibrata.
Fa sport/alearga, mananca.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de Hipotensiunea ortostatica - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......atica_9594

http://www.sfatmedical.ro/Semne_si_simptome/Hipotensiunea_ortostatica

http://citynews.ro/......ate-116058

Sau de o anemie...

Un control la medicul de familie şi nişte investigaţii suplimentare vor confirma sau infirma diagnosticul prezumtiv!

Toate cele bune.

| LSMM explică (pentru bursuc001):

Mulţumesc pentru răspuns.

| bursuc001 a răspuns (pentru LSMM):

Cu plăcere!

Multă sănătate.

| LSMM explică (pentru bursuc001):

La fel îţi doresc şi ţie!

| bursuc001 a răspuns (pentru LSMM):

Mulţumesc.

O seară frumoasă.

| paty10 a răspuns:

Ipotensiunea cronica nu este niciodata grava. Problemele de sanatate apar atunci cand tensiunea scade brusc si creierul este privat de un flux sangvin adecvat. Acest fenomen poate duce la aparitia senzatiei de ameteala. Ea apare de obicei la ridicarea in picioare (ortostatism) din pozitie culcata sau sezanda. In asemenea cazuri, acest tip de hipotensiune este cunoscuta sub denumirea de hipotensiune posturala, hipotensiune ortostatica sau hipotensiune ortostatica mediata neuronal.