| anonim_4396 a întrebat:

Care credeti ca sunt responsabilitatile unui casier?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Casierul se ocupa cu acceptarea documentelor de incasare, acceptarea numerarului depus, efectuarea platilor in numerar, eliberarea documentelor de plata, inchiderea caselor in incasari si plati.

| Maioru a răspuns:

Eu sunt economist de profesie(contabil sef) si am avut foarte multi casieri in subordine si nu stiu ce anume te-ar interesa mai precis, ce face un casier, atributiunile lui? In primul rand casierul intocmeste registrul de casa, un document in care inregistreaza toate platile pe care le-a efectuat in ziua respectiva.Nu executa nicio plata fara aprobarea(viza de control financiar preventiv) contabilului sef.Registrul se intocmeste zilnic.Asta ar fi in principal, incasari(cu chitante), plati(cu state de plata).Se deplaseaza la banca pentru a ridica extrasul de cont din care reies operatiunile firmei respective cu alte firme, raspunde de casa de bani si de operatiunile pe care le face si intocmeste orice alte lucrari care ii sunt incredintate de seful contabil.Astea ar fi atributiunile sau responsabilitatile unui casier si cred ca te-am lamurit pe deplin.O zi buna!