| StrongHeart a întrebat:

Credeti ca o sa moara meseria de casier in supermarket curand?

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu, e viteza mai mare la casele de marcat cu casier decat la cele la care oamenii isi scaneaza singuri produsele.

| DonEduardo a răspuns:

Eu sunt sigur ca meseriile astea la care nu depui niciun fel de efort, nici fizic nici intelectual vor fi inlocuite de roboti.

| mihaela000ela a răspuns:

NICIODATA! In urmatorii 100 de ani ...in Romania! eu as dori sa fie o eroare de vreo 70-90 de ani!

| RoyalSovereign a răspuns:

Meseria nu moare, dar înțeleg la ce te referi. Ideea este că se fac în mod constant demersuri pentru amplasarea cât mai multor roboți pe acest post de lucru.

| LimitBreaker a răspuns:

Curand? Nu. Cam in 20 de ani e posibil. Multa lume, mai ales intr-o tara care are multe persoane in varsta de nu se pricep la tehnologie, nu se acomodeaza usor cu automatizarea.
Cel mai probabil o sa fie o trecere usoara. La inceput o sa fie 10% case automate/roboti si 90% case cu oameni (asa cum e acum) pe urma, in 20 de ani e posibil sa ajunga invers (90% roboti si 10% oameni).
Lumea e schimbatoare. Oricat ai vrea sa cumperi doar chestii pe net de multe ori vrei sa il si vezi in magazin, mai ales daca e un TV.
Sa fim seriosi, la noi inca exista lume cu WC-ul in curte si magazine care dau pe datorie. Corporatiile or vrea ele trecerea dar asta conteaza si de client. Eu prefer sa fac cumparaturile la piata de exemplu, ca sunt mai de calitate, mai imi face reducere si imi da chestii gratis, stiu ca e crescute de omul ala pe care-l stiu de 10 ani si nu aduse de la o fabrica din China si asa mai departe.