| plau a întrebat:

Care dintre cupele A, B, C si D considerati ca ar corespunde cel mai bine marimii M?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cupele nu se refera numai la marime, ci si la forma sanului. In principiu B daca ai sanii mai departati si C daca ai sanii mai apropiati.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Vezi ca poti calcula marimea sutienului si a cupelor citind articolul de la adresa
http://www.121.ro/content/show_article.php3?article_id=2626&page_nr=1
sau vezi ca pe forumul de mai jos a raspuns Pokemon - detailand masurile... si marimea cupelor
http://www.anticonceptionale.ro/forum/p145742-Clacul-marime-sutien.html
sau poti sa afli cu un calculator online
http://www.musetel.ro/calculator_bust_sutien.php

eileen
| eileen a răspuns:

Poti la un M sa ai si A si D, depinde mult de constructia corpului...

daniela
| daniela a răspuns:

Nu are nicio legatura cupa cu marimea unui obiect vestimetar. Poti sa ai marimea M si sani de cupa D. Cupa are legatura cu marimea si forma sanilor. Marimea M are legatura cu nr. sutienului (circumferinta toracica sub san)
si daca ar fi sa ma iau dupa un banc cupele s-ar defini asa:
A - platfus
B - bube, ceva acolo
C - ce sani
D - deliciosi
DD - dublu deliciosi
E - enormi
F - falsi siliconati

| gabrielutzu a răspuns:

Adica MAD (nebun)...rezulta: poti sa ai un san "nebun"...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calculeaza-ti masurile!

In achizitionarea unui sutien corespunzator, trebuie sa consideri 2 dimensiuni:
* circumferinta toracelui
* dimensiunea cupei

1. Masoara-te de jur imprejurul toracelui, chiar sub sani. Este prima dimensiune de care ai nevoie. (ex: ai 80 cm)
2. Masoara-ti apoi circumferinta toracelui, dar la nivelul sanilor (apel la celebrele masuri 90-60-90). Scade din noua suma dimensiunea toracelui; vei obtine un numar care variaza intre 1 si 12 cm sau in cazuri extreme, mai mult. (exm ai 90, din care scazi 80 cm si deci ramai cu 10 cm, care conform graficului de mai jos reprezinta cupa D).

Pentru fiecare unitate de diferenta obtii cate un tip de dimensiune a cupelor. Cu alte cuvinte, daca diferenta este 2, 5 cm, inseamna ca porti A la cupe, daca diferenta e 5 cm, porti B, daca e 7, 5 cm, C etc.
Graficul dimensunilor la cupe:

2, 5 cm diferenta : A
5, 0 cm diferenta : B
7, 5 cm diferenta: C
10, 0 cm diferenta:: D
12, 5 cm diferenta: DD (E francez)
15, 5 cm diferenta: DDD (E European, F francez)
17, 5 cm diferenta: DDDD
20, 0 cm diferenta: FF

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am masurat si dimensiunea toracelui sub sani e de 70 cm si la sani 84...asta inseamna ca port cupa dd? nu cred