| deea_8087 a întrebat:

Care e cel mai lung cuvant in lb romana?

Răspuns Câştigător
| Kasandra_7363 a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioză

15 răspunsuri:
| push2gl a răspuns:

Difosfopiridinnucleotidpirofosfataza
cred

| SamSon a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioză (44 caractere)

| Deniisze a răspuns:

Hipopomonstruosusstereoaliofobius laughing)

| ILied a răspuns:

Pai pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza cred. Si daca numeri are 43 sau mai multe caractere.

| lSchizo a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza - este cel mai lung cuvant din limba romana si are 44 de litere, urmat de ELECTROGLOTOSPECTROGRAFIE – 25 de caractere cel mai lung cuvant cuprins in DEX 1998 care inseamna: "Metoda de stabilire a compozitiei armonice a semnalelor vorbirii prin analiza impulsurilor obtinute cu electroglotograful"
electroglotograf=aparat electronic care permite vizualizarea și înregistrarea vibrațiilor glotale.

| TheTruthBeneathTheRose a răspuns:

Cel mai lung este : pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza

| kitty_4375 a răspuns:

Osul de la umar, sternocleidomastoidian

| anaservic a răspuns:

(muschiul) sternocleidomastoidian

| PurityBecameBlasfemy a răspuns:

Au mai intrebat si altii asa ceva

| madutza2468 a răspuns:

Sternocleidomastoidian

| roxana131 a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza.

| Cipi65 a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioză (44 litere)

| unknown_9951 a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza
44 caractere

| gabryela_4116 a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioză (44 caractere)

Acesta este cel mai lung cuvânt din limba română deşi a fost contestat de multe persoane ca fiind un cuvânt tehnic

| madalinbratu11 a răspuns:

Sall. cuvantul este pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza.