| MGK a întrebat:

Buna ziua
Vreau sa ii trimit cuiva niste carti prin posta, doar ca nu am facut asta niciodata inainte.
Adica doar am primit prin posta, nu am trimis.
Am vazut ca unii zic "Vand... cu x lei, cu tot cu taxele postale.", iar altii " Vand... cu y lei, dar fara taxele postale." si nu inteleg care e diferenta.
Ceea ce vreau eu sa stiu sunt: care e diferenta dintre "pretul include taxe postale" si "pretul nu include taxe postale" si cat trebuie sa platesc daca vreau sa trimit un colet.
Sper ca ati inteles cat de cat, pentru ca nu prea ma pricep la chestiile astea.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"Pretul nu include taxele postale" inseamna ca vinde obiectul cu 10 lei (sa zicem) si mai te costa apoi taxele postale 3 lei (sa zicem) si vei plati 13 lei la primire. Daca insa iti cere 10 lei (cu taxele incluse) dai doar 10 lei la primire.
Acuma, pentru tine ca expeditor, faci urmatoarele:
-iei un buletin de expeditie de la posta si un mandat postal pentru ramburs (vezi ca este diferit fata de mandatul postal obisnuit). Poti sa le iei si de pe net. Eu le iai in format.pdf si le printez fata-verso la imprimanta mea;
-completezi buletinul de expeditie pe fata pana jos unde scrie ca se completeaza de operatorul postal. Lasi loc liber la ramburs daca taxele postale sunt incluse. Ai grija! La sume in litere se scriu impreunat astfel: unasutaopzecilei. Fara pauza.
Completezi mandatul postal cu suma de rambursat daca ai taxele postale excluse sau lasi loc liber. Sa citesti cu atentie la mandatul postal deaorece trebuie sa scrii la expeditor adresa aluia caruia ii trimiti si tu esti destinatarul sumei. Deci, atentie!
Cand ai ajuns la posta o rogi pe operatoare sa-ti spuna cat costa coletul ca sa stii ce scrii la ramburs si pe mandatul postal (ti-am spus: numai daca pui si taxele postale la ramburs). Eu fac altceva: stiu ca obiectul costa 10 lei si ca un colet ma costa 3 lei sa-l expediez. La ramburs scriu din start 13 lei si nu ma mai chinui. Succes!

| MGK explică (pentru Salontanul):

M-ai salvat.
Multumesc!

| Salontanul a răspuns (pentru MGK):

Multumesc si eu!