| Daniel TM a întrebat:

Care este cea mai vorbita limba din lume?

Răspuns Câştigător
| jahjah a răspuns:

LIMBA CHINEZA. iti atasez si un tabel cu primele 11 limbi vorbite pe glob. (in paranteza numarul de vorbitori nativi ai limbii)

1. Chineza (937, 132, 000)
2. Spaniola (332, 000, 000)
3. Engleza (322, 000, 000)
4. Bengali (189, 000, 000)
5. Hindi/Urdu (182, 000, 000)
6. Araba (174, 950, 000)
7. Portugheza (170, 000, 000)
8. Rusa (170, 000, 000)
9. Japoneza (125, 000, 000)
10. Germana (98, 000, 000)
11. Franceza (79, 572, 000)

32 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Chineza! Verifica!
Limba chineză este cea mai vorbită limbă din lume, fiind limba oficială în Republica Populară Chineză, Taiwan şi una din limbile oficiale în Singapore. De asemenea, este una din limbile oficiale ale Organizaţiei Naţiunilor Unite. Din populaţia Chinei, aproximativ 95% sunt vorbitori de chineză.

| DenissaDeea a răspuns:

Depinde unde te afli si ce limba se vorbeste in Tara respectiva! dar cred ca in mare parte engleza.

| LittleZyzy a răspuns:

Probabil engleza, ca o vorbeste jumatate din fiecare stathee hee Zic si eu..nu m-am documentatwinking

| Brittanie a răspuns:

Chineza este cea mai vorbita limba de pe Pamant.Relația dintre chineza vorbită și cea scrisă este destul de complexă. Variantele vorbite au evoluat diferit, în timp ce limba scrisă s-a schimbat mult mai puțin. Literatura clasică chineză a început în perioada cunoscută ca "Primăvara și Toamnă", cu toate că s-au descoperit înregistrări scrise începînd cu secolele XIV î.Hr. pe oasele oraculare a dinastiei Shang.

Ortografia chineză s-a bazat pe caracterele chinezești, hanzi, care sunt grafate în limitele unui pătrat imaginar, în mod tradițional, aranjate în coloane verticale, citite de sus în jos și de la dreapta la stânga în coloane. Caracterele chinezesti sunt morfeme independente ale modificărilor fonetice. Astfel, "numărul unu", Yi în mandarină, Yat în cantoneză se scrie folosind un caracter identic ( "一").

| carmen_5367 a răspuns:

Spaniola este cea mai vorbita limba din lume in telenovele dar in rest limba cu circulatie mondiala si limba de referinta este engleza!

| leluc a răspuns:

Engleza.

| gabriellas a răspuns:

Cea mai vorbita limba din lume e spaniola.

| gabriellas a răspuns:

Nu in telenovele ci pe glob spaniola e cea mai vorbita limba din lume. E suficient sa stii un pic de geografie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte sa dati numai raspunsuri dupa ureche, ar trebui sa va documentati. E MANDARINA, un dialect al limbii chineze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

China

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mandarina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Engleza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dialectul mandarin(in china)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chineza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chineza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Engleza normal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Engleza de sigur sau chineza ce mister!?
tare nu?
dar totusi eu cred ca engleza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chineza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Engleza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care este prima limba internationala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai daniel eu iti zic ce mi-a spus mama ENGLEZA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limba mandarina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mandarina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chineza

| Scarlett011243 a răspuns:

Pe locul 2 este engleza ( din pacate) si apoi chineza; pe naiba o sa fie spaniola a doua se vorbeste doar in Spania, Portugalia, Mexic etc... si in telenevole; In India se fac mai multe filme decat telenevolele spaniole si chiar mai multe decat ca la Hollywood.

| Scarlett011243 a răspuns:

Pe locul 2 este engleza ( din pacate) si apoi chineza; pe naiba o sa fie spaniola a doua se vorbeste doar in Spania, Portugalia, Mexic etc... si in telenevole; In India se fac mai multe filme decat telenevolele spaniole si chiar mai multe decat ca la Hollywood.
Sper ca te-am ajutat :d

| lary725 a răspuns:

La cata populatie chineza exista, normal ca ei au limba cea mai vorbita. ca se auzea ca spaniola o sa o intreaca ca multa lume se uita la telenovele, e alta treaba. dar tot chineza e deocamdata.