| DexterM14 a întrebat:

Care este cel mai lung cuvant din limba romana? Dar cel cu cele mai multe silabe?

Răspuns Câştigător
| helpu a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza 44 de litere

7 răspunsuri:
| Allkin a răspuns:

Cel mai lung cuvant din limba romana este pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza.

| anutza97 a răspuns:

Limba romana. Stiati ca…?
cel mai lung cuvant din limba romana este pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza? Acesta contine 44 de caractere. Electroglotospectrografie (termen medical, 25 caracatere) este cel mai lung cauvant cuprins in DEX `98 si inseamna: "Metoda de stabilire a compozitiei armonice a semnalelor vorbirii prin analiza impulsurilor obtinute cu electroglotograful... daca nu te der dai si u un click http://fripta.com/u.php?user=anutza9711

| Satisfaction a răspuns:

Sternocleidomastoidian si la silabe tot asta cred : ster-no-cle-i-do-mas-to-i-di-an-10 silabe si 22 de litere

| eu_5690 a răspuns:

Asta nu stiu dar stiu unu chiar lung : sternocleidomastoidian
(biologiehee hee)

| valThina a răspuns:

Teleenciclopedia happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza

| buzz a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza