| boooooring a întrebat:

Care este diferenta dintre: dragoste si iubire?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea e un sentiment placut, iubirea e faza urmatoare, care e mult mai profunda. Te indragostesti de mai multe ori, de iubit iubesti doar o singura data.By Goody

6 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Dragostea si iubirea sunt cam acelasi lucruri, o diferenta intre ar fi sa zicem, dragostea pentru parintii, fratii, surori, oameni apropiati de tine sa zic asa. Iubirea e un sentiment putin mai complex care rar se intalneste, unii nu afla ce e aia iubire adevarata toata viata.Ai sa simti si tu e inseamna iubire odata.Bafta!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Dragostea e mai tanara, mai nebunatica=inconstienta uneori, exaltata, dar iubirea e mai calma, mai profunda, mai complexa si mai coapta/matura! si s-ar mai putea continua!

| LoveIsTheAnswer a răspuns:

Dragostea, apare la inceput, iar iubirea se valorifica in timp, pe parcurs. Indragostirea e falsa, iar iubirea este adevarata.
... iubirea, ca termen, are o acoperire mai vasta, subsumeaza dragostea... putem vorbi de "iubirea aproapelui" cu o conotatie moral-religioasa, de "iubirea" unei meserii sau pur si simplu de "iubire" prieteneasca, evident platonica.

cand spui insa dragoste, te referi in mod clar la iubirea pasionala, cea intalnita intr-un cuplu. Este vorba de un sentiment nu neaparat mai profund ci aflat la un alt nivel, implicand si apropierea fizica.

Daca imi permiteti sa glosez, dragostea se defineste prin pasiune in timp ce iubirea prin compasiune, in sensul de empatie. Dar pana la urma si ceea ce este mai important, una nu o exclude pe cealalta si granitele sunt, de multe ori, neprecizate.

| ByoEdyy a răspuns:

Iubirea adevarata este aceea care te lasa sa traiesti si sa exprimi liber ceea ce esti. Ea te face sa te simti mai liber si mai puternic, tocmai pentru ca iubesti. Daca unul dintre parteneri - sau ambii - trebuie sa renunte fie si numai la o parte din ceea ce sunt, atunci acel cuplu traieste intr-o iluzie care, mai devreme sau mai tarziu, se va destrama dureros. Il iubim pe celalalt pentru ceea ce este, nu pentru cum am vrea sa fie acesta.
Dragostea se naste din lucrurile pe care le simtim in comun, iubirea se construieste si se pastreaza mai ales prin lucrurile pe care le avem diferite. Fiecare fiinta umana este o entitate unica. Ceea ce avem diferit trebuie sa ne apropie si mai mult, pentru ca, astfel, invatand unii despre altii, cunoastem lumea si ne definim pe noi.

| Georgelxxel a răspuns:

Sincer nu cred ca e nici o diferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://minilink.ro/bt