Întrebare recomandată | Alexskvr a întrebat:

Care este diferența dintre Yoga și Meditație?

Răspuns Câştigător
| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Yoga e un sport, meditatia e o stare in care intri stand pe loc si concentrandu-te pe respiratie si prezent.

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Exista legatura intre cei 2 termeni as putea spune chiar ca de la intreg la parte

https://www.irinadumitrache.com/yoga-meditation

https://www.yogasat.ro/......ngur-acasa

| StoicAnalysis a răspuns:

Yoga e un set complex de pozitii pentru flexibilitatea corpului plus exercitii de respiratie. Meditatia e starea in care intri atunci cand te deconectezi de realitate si te focusezi cu toate simturile doar la prezenta ta. Asupra propriei respiratii, constiinta, etc.

| KovacsB a răspuns:

Poti sa meditezi cand vrei fara sa ai nevoie de Yoga sau de vreo religie.

| LisaJulie a răspuns:

Yoga este un fel de meditație orientala care nu funcționează deloc, eu. te sfătuiesc sa nu o incerci! Iar meditațiile sunt de mai multe feluri!

| KovacsB a răspuns (pentru LisaJulie):

Habar n-ai de Yoga, cauta cu Google daca chiar nu stii si zi repede un Doamne ajuta si un Tatal nostru.

| LisaJulie a răspuns (pentru KovacsB):

Și tu ce crezi ca e yoga?

| KovacsB a răspuns (pentru LisaJulie):

Ai auzit de Google? Cauta si nu mai face pe interesanta.

| LisaJulie a răspuns (pentru LisaJulie):

Nu asculta de utilizatorul KovacsB! Habar nu are ce vorbește! Yoga nu este chiar meditație! E un fel de practica orientala care nu da rezultate și nu o recomand

| 222alexx111 a răspuns:

Yoga și meditația sunt două practici distincte, dar complementare. Yoga este o disciplină holistică care implică atât aspecte fizice (asane sau poziții corporale), cât și tehnici de respirație și relaxare. Scopul principal al yoga este de a îmbunătăți flexibilitatea, echilibrul și conexiunea conștientă între corp și minte, având adesea și un aspect spiritual.

Pe de altă parte, meditația este o practică mentală care implică liniștirea minții și concentrarea asupra unui obiect, sunet sau respirație. Scopul meditației este de a obține relaxare mentală, reducerea stresului și anxietății, precum și creșterea stării de conștiență.

Astfel, yoga poate include elemente de meditație, cum ar fi concentrarea pe respirație sau observarea stărilor interioare, dar meditația poate fi practicată independent de yoga, fiind o modalitate eficientă de a îmbunătăți sănătatea mentală și starea de bine. În final, alegerea între yoga și meditație depinde de preferințele și obiectivele individuale, dar ambele practici oferă beneficii semnificative pentru corp, minte și spirit.

| 6g7dfywtf462763123sda4 a răspuns:

Practica de Yoga are 8 etape, primele 2 sunt principii teoretice, al 3-lea e Hatha Yoga - tehnici de pozitii ale corpului, al 4-lea e Pranayama adica tehnici de respiratie. De la 5 la 8 sunt tehnici de meditatie de diferite dificultati. Hatha Yoga e o preparare pentru nivelele mai avansate de meditate. E mai usor sa-ti controlezi corpul si respiratia decat sa-ti controlezi mintea.