| DumitrescuMihaela a întrebat:

Care este diferenta intre mail si email/

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Email este adresa ta pe internet unde poti primi mesaje etc.Mail este adresa unde locuiesti, sau o adresa fizica, adica o locatie, unde tu vrei sa primesti, scrisori, facturi etc.
Adresa de mail poate fi locatia unde tu stai, poate fi o casuta de la posta, ori poti seta ca adresaa de mail si la vecin, ori prieten, daca aia is de acord.

Astea sunt adrese la care poti primi cum am spus mai sus scrisori, reviste, reclame, facturi, alte infomatii, fizice in mail si virtuale pe internet.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Email este posta electronica adica celebrele adrese de email gen xxpopescu@yahoo.com

mail la modul general inseamna POSTA si nu este acelasi lucru cu email
mail se foloseste in context legat de posta, exemplu U.S. mail -termen ce desemneaza posta americana

suntserios
| suntserios a răspuns:

In traducere exacta
mail = posta
email = posta electronica

| johnnny123 a răspuns:

Teoretic, "mail" se referă la poșta fizică, iar "email" la poșta electronică. Dar în ultima perioadă ambii termeni sunt folosiți pentru poșta electronică.

| Tputpu35 a răspuns:

Ambele inseamna acelasi lucru.

| DumitrescuMihaela explică:

Multumesc!