| leiciu a întrebat:

Care este distanta recomandata de a fi intre ochi si monitor?

11 răspunsuri:
| Kyrie a răspuns:

Cand simti ca nu-ti pulseaza ochii (atunci cand te apropii simti niste mici fluctuatii care abia daca le simti, cand esti constient ca nu simti absolut nimic atunci e in regula, nu exista o distanta precisa, fiecare om are o mica diferenta de vedere
Sa nu fie monitorul prea deschis la lumina, si sa nu stai sa te holbezi la o anumita culoare peste 10 minute (ca atuncea cand citesti ceva)

In rest totul e inregula, nu o sa-ti pierzi sau dereglezi vedea in timp decat daca nu iei in serios ceea ce am zis, poti sa te si informezi pe internet sau carti sau sa intrebi in continuare daca nu ma crezi, iti urez mult succes

| Flydream a răspuns:

Eu stiam ca distanta trebuie sa fie de minim 30 cm...

| crisiss a răspuns:

Pai depinde de monitor daca e unul vechi pe tub trebuie sa stai la cel putin 40 cm si sa nu stai excesiv la el ca vei avea probleme dar daca ai unul cu cristale lichide e putin mai protector

| DANyi a răspuns:

Cam 50 de cm. Numai bine!

| Shr3dder a răspuns:

50 centimetri

| Crysstyan97 a răspuns:

Calculezi astfel

| Crysstyan97 a răspuns (pentru Crysstyan97):

Diagonala monitorului x 3

| leiciu explică (pentru Crysstyan97):

Diagonala in inch sau cm?

| Crysstyan97 a răspuns (pentru leiciu):

Nu conteaza deoarece cred ca tot aceea e daca ii transformi

| Crysstyan97 a răspuns (pentru leiciu):

Eu stateam prea aproape de monitor iar tati mi-a spus ca daca mai stau asa nu ma mai lasa deloc si mi-a spus sa stau la distanta aceea asa ca am dat monitorul mai in spatele biroului tastatura si mouseul le-am pus pe chestia aia de se trage si mam dat inapoi si cu scaunul

| MadutzaPuP a răspuns:

Distanta trebuie sa fie de un brat