| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt cele mai frumoase piese ruse? Exemple ceva?

5 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Cele mai frumoase piese rusesti le poti gasi la Muzeul Ermitaj. Si muzeul in sine este impresionant, cam pompos pentru gustul meu dar lucrarile aflate acolo iti taie respiratia.
Tot piese rusesti frumoase sunt Katyusha, Kalinka, Ociy cernye(nu stiu niciodata daca am scris corect) cantate de corul Armatei Rosii impreuna cu Leningrad Cowboys sau sunt corurile alea cazace. Cauta-i, de curiozitate.
Piese rusesti ar putea fi si cele de teatru "Livada cu visini", "Pescarusul" sau capodoperele literaturii rusesti: poeziile lui Esenin, romanele lui Dostoievski, Tolstoi, Pasternak. Pleci alt om, dupa ce-ai inchis cartile alea.
Una dintre slabiciunile mele este si Vladimir Visotskiy.
Si mai vreau sa-ti spun o vorba despre piesele lui Andrei Tarkovsky(filme-filme) si despre Nikita Mihalkov. Atat de rusi si astia!
Dar pentru ca ai vrut exemple, il aleg dintre toti pe Tchaikovsky:
http://www.youtube.com/watch?v=sd4VsbM4fOo&feature=related

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Mă întreb și eu așa, în micimea mea de om: oare puteai fi mai genială de atât?

Jos pălăria!
Aplauze!

| Hombre a răspuns (pentru Leocerba):

Mai Leo, ai amintit aici nume mari de artisti rusi si tin sa adaug la lista ta si pe unul ditre cei mai mari peisagisti al lumii, Ivan ivanovici Sihshkin.
http://artapeintelesultuturor.blogspot.com/2011/05/ivan-shishkin.html

| Leocerba a răspuns (pentru Hombre):

Tocmai m-am uitat la padurile lui Sihshkin, de acolo am trecut la peisajele altor rusi, cu alte paduri si alte luminisuri...Hombre, cum stiu rusii astia sa dea imaginea mesteacanului in pictura, in film si am gasit mesteceni si in literatura, sunt unici. Asa cum japonezii au in cultura ciresi si chinezii cedri si salcami, asa au rusii mesteceni.
Stii expresia aia "Imi lasa gura apa"? mie imi lasa gura apa dupa padurile rusesti de mesteceni! Frumoase peisajele prietenului tau, Ivan Ivanovici.